Sud časti za građevinarstvo

Izvor: B92, 26.Okt.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sud časti za građevinarstvo

Aleksandar Lukić

Beograd -- Inženjerska komora Srbije iniciraće osnivanje Sekcije za investitore, koja bi kontrolisala i tu oblast u građevinarstvu, kažu u toj instituciji.

Takva sekcija imala bi i svoj sud časti, koji bi se bavio potencijalnim prevarama i oduzimao licence. U međuvremenu, Aleksandar Lukić, vlasnik preduzeća "Delta legal", koga mnogo građana Beograda optužuje da ih je prevario, nastavlja da gradi.

Kada je 2002. godine prodao porodičnu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kuću u Smederevu i Aleksandru Lukiću i preduzeću "Delta legal” isplatio novac za stan od 36 kvadrata u izgradnji, Časlav Arsić kaže da nije ni sanjao da je to početak njegove agonije.

Samo mesec dana pošto se uselio u novi stan, iz zidova su počele da izbijaju voda i fekalije.

"Voda iz kanalizacije je jurila sve dok se Lukić nije smilovao da pošalje svog radnika, svog vodoinstalatera koji je radio te radove. Došao je posle tri dana i raskopali su zid na trećem spratu, našli su cev koja nije zavučena u drugu cev, već je sva fekalna voda punila blokove od pregradnog zida susednog stana”, navodi Arsić.

Arsić je ceo slučaj odmah prijavio nadležnima, a sud je doneo odluku da se izvrši veštačenje i nadoknadi šteta.

Arsić kaže da je ukupna šteta procenjena na oko 270.000 dinara, ali da do sada ne uspeva da je naplati, jer, kako stoji u dopisu Četvrtog opštinskog suda, policija nije uspela da pronađe vlasnika "Delta legala” Aleksandra Lukića na adresi na kojoj je prijavljen.

"Sud je tražio od policije da mu se nađe tačna adresa. Oni daju dve adrese, ali ni na jednoj od njih nema Lukića. Sada, po treći put, našli smo adresu gde se nalazi, to nije kuća, već vila na četiri sprata, uz tu vilu su automobili vrednosti oko 1,5 miliona evra. Samo automobili...”, kaže Arsić.

Dragoslav Šumarac (zvanični sajt Inženjerske komore)

Ovakvih problema ne bi bilo da struka može da kontroliše rad investitora, kažu u Inženjerskoj komori Srbije.

Komora okuplja visoko obrazovane stručnjake koji se bave građevinarstvom u Srbiji, a jedino investitori ne moraju da budu i članovi komore, pa se u slučaju prevara njima može baviti jedino pravosuđe.

"Aleksandar Lukić nije član komore i siguran sam da nije završio fakultet, a ne znam šta ima od škole. Dakle, to je jedan od investitora koji bi trebalo da se privede pravdi”, kaže predsednik Inženjerske komore Dragoslav Šumarac.

Pošto stručna javnost ne želi pasivno da posmatra kako nestručni ljudi ulaze u poslove sa nekretninama i na prevaru zarađuju veliki novac, u Inženjerskoj komori Srbije kažu da će inicirati osnivanje neke vrste Sekcije za investitore.

Ta sekcija imala bi svoj sud časti, koji bi mogao da oduzima licence i investitorima koji ne rade kako treba.

Dragoslav Šumarac kaže da će detalji vrlo brzo biti uobličeni u konkretan predlog, koji će biti prosleđen nadležnom ministarstvu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.