Izvor: Blic, 19.Nov.2004, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Spalili nečistu savest

Spalili nečistu savest

Aleksandar Vučić, generalni sekretar Srpske radikalne stranke, kazao je za 'Blic' da nije upoznat sa uništavanjem dosijea SRS u Državnoj bezbednosti posle smene vlasti 2000. godine.

Nedeljnik 'Vreme' i emisija 'Insajder' Televizije B92 objavili su da je Državna bezbednost sistematski uništavala dokumentaciju od oktobra do decembra 2000. godine. U jednom od dokumenata navodi se da su, između ostalog, uništeni dosijei Milenka Smiljanića >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zbog zloupotreba položaja u vreme dok je bio predsednik Opštinskog veća sindikata Subotice, zatim Robertina Knjura i drugih članova 'Otpora', kao i dosijei koji se odnose na aktivnosti Srpske radikalne stranke i Srpskog pokreta obnove.

- Prvi put čujem da su tada uništavani dosijei koji se odnose na Srpsku radikalnu stranku - izjavio je Vučić.

Praćenje 'otporaša'

S druge strane, Robertino Knjur, bivši član 'Otpora', čiji dosije je, prema navodima lista 'Vreme', uništen posle smene vlasti 2000. godine, kaže za 'Blic' da je uočio izvesne nedostatke u svom dosijeu.

- Pročitao sam svoj dosije u DB-u. Imao je 80 strana, ali video sam da ima praznina. Bilo je podataka o prisluškivanju telefona i praćenju, ali su neki delovi bili očigledno uklonjeni. Na primer, išao sam ranije u Mađarsku i Rumuniju, i posle povratka uvek sam hapšen i ispitivan od strane DB-a. Tada sam na osnovu njihovih pitanja video da već dosta znaju o mojim putovanjima. Međutim, kasnije u dosijeima se ta putovanja uopšte nisu pominjala. Mislim da su neki delovi očišćeni da ne bi kompromitovali pojedine političare, biznismene i ljude iz Državne bezbednosti - priča Knjur.

Milenko Smiljanić, predsednik Samostalnog sindikata, takođe kaže da je iz medija saznao da je njegov dosije uništavan.

- Nije mi poznato ko su navodni agenti iz mog okruženja, ali poznato mi je da je DB pravila moj dosije. To su radili socijalisti, a radi sada i ova vlast. Zanimljivo je da se među osobama čiji dosijei su navodno uništavani nalaze samo istinski opozicionari. Oni koji su ranije sarađivali sa DB, sarađuju i dalje. Bio sam član SPO od početka devedesetih godina, organizovao sam silne proteste i svestan sam da me je Državna bezbednost pratila. Uvek sam kao vođa sindikata za svaku vlast predstavljao opasnost. Posle smene vlasti, verovatno ih je bila bruka što su to radili i pretpostavljam da su zbog toga uništavali dosijee - kaže Smiljanić.

Niko nije odgovarao

Prema navodima 'Vremena', uništeni su delovi u vezi sa operativnim obradama članova DOS-a i 'Otpora', mikrofilmovi, pomoćni dosijei, izveštaji o radu za te dve godine, hard diskovi i materijali o materijalno-finansijskom poslovanju. Najodgovorniji funkcioneri DB-a za uništavanje dokumentacije su, prema navodima 'Vremena', Radomir Marković, Nikola Ćurčić, Milan Đurović, Miloš Teodorović i Branko Crni. Pitanjem njihove odgovornosti nije se bavilo nijedno rukovodstvo koje je kasnije došlo na čelo BIA. Osim toga, neki od ovih funkcionera su kasnije napredovali u službi, dok je operativac Z. S., koji je po nalogu Zorana Mijatovića, nekadašnjeg zamenika načelnika DB, ispitivao ovaj slučaj, kasnije otpušten bez obrazloženja.

Mijatović je u intervjuu početkom godine potvrdio da je posle petooktobarskih događaja 2000. godine masovno uništavana dokumentacija.

- Istina, nisu svi centri u Srbiji bili tako prilježni da uništavaju dokumentaciju. To je ipak pošten svet. Služba državne bezbednosti nije JSO. Ljudi koji rade u Službi državne bezbednosti nisu ubice. Jesu uništavali dokumentaciju, ali nisu svi. Na primer, najveći i najvažniji centar u Srbiji, Beograd, nije uništio dokumentaciju. Bez obzira na to što je bio veliki pritisak. Marković i Ćurčić su bili nosioci kompletne akcije. Ne znam ko je njima rekao. Mi to nismo ustanovljavali. Ustanovljavali smo fakat da je dokumentacija uništavana i da je nalog dao Rade. Postoje pismeni nalozi - kazao je Mijatović.

Mikrofilmovi ostali

On je objasnio da je popisano sve što je uništavano.

- Ima nešto što je jače i od Radeta Markovića i od Slobodana Miloševića i od bilo koga, to je savest ljudi u Službi. Razočarao bih se kada bi mi neko rekao da su generacija koja je došla posle mene i ova sada generacija uništavale dodatno to što nije uništeno za vreme Radeta, da je uništavala dokaze šta je uništeno. Oni nisu znali da je sve to što je uništeno pre toga mikrofilmovano. Nisu znali za mikrofilm. Mi smo mogli sve to što je uništeno da proizvedemo za dva dana - prokomentarisao je Mijatović. Z. D. - I. C.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.