Izvor: Politika, 13.Nov.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slučaj braće Bitići
Za zločin optuženi srpski policajci Sreten Popović i Miloš Stojanović Pred većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, kojem će predsedavati sudija Vesko Krstajić, danas počinje suđenje za ubistvo trojice američkih državljana braće Bitići, 9. jula 1999. godine, na poligonu SAJ u Petrovom Selu. Za ovaj zločin optuženi su Sreten Popović, potpukovnik u Žandarmeriji, i Miloš Stojanović, policajac iz Leskovca. Za sam čin streljanja braće Bitići i dalje niko nije >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << optužen, a u optužnici se navodi da su to učinili nepoznati pripadnici MUP-a Srbije.
Tužilaštvo tvrdi da je Popović, kao komandir Izviđačko-diverzantskog voda Operativno poternih grupa, koje su formacijski pripadale 124. interventnoj brigadi Posebnih jedinica policije, naredio Stojanoviću, komandiru odeljenja u tom vodu, da braću Bitići preuzme ispred zatvora u Prokuplju i dovede ih u Petrovo Selo. Braća su, naime, ranije uhapšena zbog ilegalnog prelaska naše granice i osuđena pred sudom za prekršaje u Kuršumliji.
Stojanović angažuje pripadnike svog odeljenja koji sačekuju trojicu američkih državljana ispred zatvora i odvode ih vezane na poligon SAJ u istočnoj Srbiji. Stojanović ih tamo predaje Popoviću koji ih smešta u neku prostoriju, da bi ih sutradan u kasnim večernjim satima predao nepoznatim policajcima koji su ih streljali pored obližnje jame za smeće.
Tela braće Bitići nađena su 2001. godine u masovnoj grobnici u Petrovom Selu, uz još nekoliko desetina leševa njihovih sunarodnika.
U optužnici se navodi da su Popović i Stojanović uskratili ubijenima pravo na fer suđenje. Braća Bitići bili su pripadnici albanske dobrovoljačke jedinice "Atlantska brigada", formirane 1999. godine u Njujorku. Ta jedinica od oko 400 ljudi iz Albanije je ilegalno prešla na Kosovo i stavila se pod komandu OVK.
D. Č.
[objavljeno: 13.11.2006.]


















