Slučaj Kovačević bez oznake poverljivo

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Apr.2009, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slučaj Kovačević bez oznake "poverljivo"

BEOGRAD/BINGEMTON - Vlada Srbije će sutra na sednici skinuti oznaku tajnosti sa dokumenta o pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama o slučaju Miladina Kovačevića, koji su posle više meseci uspešno okončani, izjavio je danas Tanjugu državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.

Pregovori sa SAD, koji su vođeni u vezi sa postupanjem državnih službenika u konzulatu u Njujorku koji su Kovačeviću izdali privremenu putnu ispravu, okončani su uspešno, a detalji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << postignutog dogovora biće objavljeni sutra posle sednice Vlade, precizirao je Homen.

On je izjavio da su postizanjem dogovora posle šest meseci pregovaranja razrešeni problemi koji bi mogli da opterećuju odnose Srbije i SAD, a pre svega su ublažene sve negativne posledice koje bi naši građani mogli da imaju u periodu teške ekonomske krize, kazao je Homen.

Američki tužilac: Dokazi srpskim kolegama

Državni tužilac američkog okruga Brum Džerald Molen , koji je podigao optužnicu protiv studenta Miladina Kovačevića za fizički napad, izjavio je danas da se saglasio da srpsko tužilaštvo pokrene postupak protiv Kovačevića.

Molen je agenciji Beta rekao da je odlučio da srpskim tužiocima dostavi dokaze kako bi im pomogao u procesu protiv Kovačevića u Beogradu za nanošenje povreda Brajanu Štajnhaueru i u slučaju protiv bivšeg konzula i vicekonzula Srbije za pomaganje Kovačeviću da napusti SAD.

Nije odustajanje

Upitan da li to znači da je optužnica koju je on podigao protiv Kovačevića povučena, Molen je odgovorio da dogovor koji je postigao sa srpskim tužilaštvom ne utiče na optužnicu podignutu u SAD.

"Ako Kovačević bude dostupan američkim organima, on će biti doveden u Okrug Brum na suđenje. Ovaj sporazum ne utiče na optužbe protiv saoptuženih", naveo je Molen u telefonskoj izjavi.

On je kazao da se "složio da srpskim tužiocima pruži tražene dokaze kako bi im pomogao da pokrenu proceduru protiv Kovačevića za napad na Brajana Štajnhauera, a takođe i u slučaju protiv tadašnjeg konzula i zamenika konzula Srbije zbog njihove pomoći Kovačeviću da pobegne iz SAD".

Milion, ili tu negde

Obrazlažući odluku, Molen je naveo da je ona rezultat "dugih razgovora sa porodicom Štajnhauer i predstavnicima srpske vlade", kao i konsultacija sa predstavnicima Stejt departmenta i američkog Ministarstva pravde.

"Razgovarao sam opširno sa predstavnicima porodice Štajnhauer i ona potpuno podržava ovu odluku", naveo je Molen.

Precizirao je da su pre nekoliko sedmica srpske vlasti počele razgovore sa predstavnikom porodice Štajnhauer o mogućnosti da vlada plati porodici 900 hiljada dolara jer su državni službenici imali ulogu u pomaganju Kovačeviću da pobegne iz SAD, a pošto porodica Štajnhauer ima velike finansijske troškove za medicinsku negu Brajana.

Molen je naveo i da je bio upitan da li bi plaćanje te sume moglo na njega da utiče da pomogne srpskim tužiocima, na šta je odgovorio da bi ako novac bude prebačen u SAD, porodici Štajnhauer, bio voljan da se lično sastane sa srpskim tužiocima, na zajednički dogovorenoj lokaciji, kako bi razgovarali o njihovom zahtevu.

Prema njegovim rečima, transfer novca je obavljen 12. marta, a 13. marta u Vašingtonu su se on i pomoćnik drzavnog tužioca SAD "koji je bio u Beogradu veliki deo vremena dok su trajali razgovori" sastali sa nadležnim srpskim okružnim tužiocem i njegovim zamenikom.

Molen je naveo da je bio "impresioniran" njihovim kvalifikacijama i njihovom prezentacijom i da je uveren da je najbolji način da se Kovačević privede pravdi u razumnom vremenskom roku da se pruži pomoć srpskim tužiocima.

Sporni privremeni pasoš i crvena poternica

Miladin Kovačević tereti se da je 4. maja 2008. godine u jednom bostonskom klubu u SAD pretukao kolegu s fakulteta Brajana Štajnhauera i naneo mu teške telesne povrede, zbog kojih je ovaj završio u komi.

Kovačević je u SAD uhapšen, ali je pušten iz pritvora 6. juna kada je njegova porodica položila kauciju. Pošto su mu američki sudski organi oduzeli pasoš, Kovačević je izvadio privremenu putnu ispravu u konzulatu Srbije u Njujorku i odleteo za Srbiju.

Kasnije je Interpol za njim raspisao crvenu poternicu.

Diplomatsko-činovnički domino efekat

Zbog izdavanja pasoša Kovačeviću, Vlada Srbije je razrešila dužnosti generalnog konzula Srbije u Njujorku Slobodana Nenadovića i vicekonzula Igora Miloševića.

Posle pritisaka američkih vlasti da bude izručen SAD kako bi mu se sudilo u toj zemlji, Kovačević je 28. oktobra uhapšen u Srbiji zajedno sa Nenadovićem, kojem je 16 dana kasnije ukinut pritvor.

Protiv njih je pokrenut postupak za falsifikovanje isprave i zloupotrebu službenog položaja, odnosno za podstrekivanje na tu krivično delo.

Ne beži iz Srbije

Pritvor Kovačeviću Okružni sud u Beogradu ukinuo je 19. decembra, zato što nije bilo okolnosti koje ukazuju da okrivljeni planira bekstvo iz Srbije.

Dnevni list "Borba" je sredinom februara objavio da Vlada Srbija planira da plati oštećenom studenti Štajnhaueru milion dolara kako bi izgladila odnose s američkim vlastima i preuzela na sebe slučaj Kovačević.

Dokument koji je vlada usvojila o slučaju Kovačević tada je proglašen državnom tajnom i najavljeno je da će oznaka tajnosti sa tog dokumenta biti skinuta sutra, na sednici vlade.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.