Izvor: Blic, 06.Maj.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slike seksualno zlostavljane dece slao internetom
Slike seksualno zlostavljane dece slao internetom
Monstruozne fotografije seksualnog zlostavljanja dece, od kojih je najmlađe staro samo godinu, a najstarije devet godina, u svet su već mesecima slate sa jedne Internet adrese u Srbiji, saznaje 'Blic'.
Kao bomba, uoči uskršnjih praznika, odjeknula je vest da je u Šapcu, u akciji koja je potekla od američkog FBI, uhapšen osamnaestogodišnji mladić iz ugledne gradske porodice, koji je te fotografije slao sa kućnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kompjutera.
Uhapšenom mladiću određen je jednomesečni pritvor, a na saslušanju pred istražnim sudijom Okružnog suda u Šapcu branio se ćutanjem.
- Akcija je počela pre deset dana, kada je FBI uputio dopis beogradskoj kancelariji Interpola da se izvrši određena provera u Šapcu. Naime, slučaj je pokrenut kada su na Internet adresu jednog američkog državljanina stigle fotografije seksualno zlostavljane dece, poslate iz Šapca. Čovek je bio zaprepašćen. Odmah je slučaj prijavio policiji. U akciju se uključio FBI, koji je o svemu obavestio srpski Interpol - kaže za 'Blic' izvor iz vrha srpskog MUP-a.
Našoj policiji dostavljeni su određeni podaci na osnovu kojih je tačno locirano odakle su fotografije slate.
- Reagovali smo istog sekunda. Kriminalistička policija MUP-a Srbije i šabačka policija, u saradnji sa istražnim sudijom i javnim tužiocem, pojavili su se pred kućom iz koje su fotografije slate.
Policajci, naoružani i pod punom opremom, krenuli su u prvu akciju hapšenja zbog Internet pedofilije u Srbiji. Bili su nemalo zatečeni kada im je vrata otvorio mladić koji je pre samo nekoliko meseci postao punoletan. Šok je bio još veći kada je utvrđeno da je upravo on slao monstruozne fotografije - kaže izvor 'Blica'. Mladić je odmah uhapšen, izveden je pred istražnog sudiju, a policija je zaplenila njegov kompjuter iz koga se još skidaju fajlovi sa fotografijama. Svi fajlovi, u kojima su čuvane, bili su pod šiframa i do sada je otkriven veliki broj fotografija zlostavljane dece.
Naš izvor iz MUP-a kaže da je ovo samo jedna u nizu akcija policije u slučajevima koji imaju veze sa ozbiljnim društvenim patološkim pojavama u koje su umešani na direktan ili posredan način i strani državljani. Srbija je postala veliko tržište za bogate belosvetske kriminalce koji ovde puštaju korenje u organizovanom bavljenju prostitucijom i pedofilijom.
- Pedofilija je veliko zlo i neophodno je da se ova akcija započeta hapšenjem u Šapcu istera do kraja kako bi se ovakvim pojavama stalo na put - kaže izvor 'Blica'. Tamara Marković-Subota









