SVEDOK: KARDINAL NARUČIO UBISTVO BAJ MILETA

Izvor: Kurir, 30.Nov.2010, 20:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SVEDOK: KARDINAL NARUČIO UBISTVO BAJ MILETA

BEOGRAD - Svedok Tomislav Marjanović izjavio je danas da Sreten Jocić, zvani Joca Amsterdam, i njegov kum Slobodan Đurović stoje iza ubistva vlasnika hrvatskog nedeljnika Nacional Ive Pukanića i njegovog saradnika. "Bio sam prisutan kada je Đurović u Zagrebu posle telefonskog razgovora rekao

BEOGRAD - Svedok Tomislav Marjanović izjavio je danas da Sreten Jocić, zvani Joca Amsterdam, i njegov kum Slobodan Đurović stoje iza ubistva vlasnika hrvatskog nedeljnika Nacional >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Ive Pukanića i njegovog saradnika.

"Bio sam prisutan kada je Đurović u Zagrebu posle telefonskog razgovora rekao da je upravo pričao sa Jocićem i da je Jocić poručio da će dati milion i po evra i bonus ako "uradimo" na vreme. Robert Matanić rekao je Đuroviću da ne brine i da neće biti kiksa", rekao je Marjanović u svedočenju video vezom sa Zagrebom na suđenju pred Specijalnim sudom u Beogradu.

Raketni bacač bio u igri

Marjanović, koji je u hrvatskom procesu za ubistvo Pukanića bio svedok saradnik, rekao je da su članovi grupe među sobom pričali da je ubistvo vlasnika Nacionala naručeno zbog tekstova o duvanskoj mafiji.

"Đurović je bio nervozan i Mataniću je rekao da je obavešten da će Pukanić napustiti Hrvatsku i da ga zato treba "odraditi" što pre. Razgovarali smo o mogućnosti da Pukanić bude ubijen raketnim bacačem, nijedna opcija nije bila isključena. Onda je Milovanović rekao da je bacač krajnja opcija i da će on to uraditi na bolji način, podmetanjem eksploziva u skuter", naveo je Marjanović.

Posvađali se oko načina ubistva

Dodao je da su se Marjanović i Matanić u jednom trenutku posvađali oko načina ubistva Pukanića, jer je Matanić predlagao ubistvo snajperom, ali se Milovanović odlučio za eksploziv, a da Bojan Gudurić bude u pripravnosti sa snajperom.

Marjanović je rekao da se grupa okupila 2008. godine posle Matanićevog dolaska iz Bugarske i da je Matanić rekao da "ima posao posle kojeg svi mogu u penziju", kao i da je u pitanju Puki (Pukanić), i dodao da je Đurović obezbedio i 15.000 evra za praćenje Pukanića.

"Pratili smo Pukanića danima različitim automobilima da bi upoznali njegove navike", rekao je Marjanović, koji se nekoliko dana pre ubistva Pukanića posvađao sa svojim rođakom Matanićem oko novca i otišao u Liku. Marjanović je naveo da se grupa prvi put okupila 2000. godine i da su se u Zagrebu bavili trgovinom drogom, oružjem i iznudama, a da su 2003. godine iz Bosne krijumčarili veću količinu oružja u Roterdam za Slobodana Đurovića. Svedok je naveo i da je Đurović 2004. godine, posle hapšenja Jocića u Bugarskoj i izručenja Holandiji, naredio ubistvo Milča Boneva, zvanog Baj Mile, a zatim je Đurović preuzeo velike kriminalne poslove Milča Boneva u Bugarskoj vezane za drogu, oružje, ubistva...

Štitio ih Bojko Borisov?

"Robert (Matanić) rekao mi je da radimo za veoma jakog čoveka, Sretena Jocića, a da je Đurović njegov kum i desna ruka", rekao je Marjanović. Marjanović je nastavio da su od Đurovića 2004. godine dobili nalog da u Bugarskoj, gde su u to vreme boravili, u gradu Plovdivu ubiju nekog čoveka koji ga je prevario za drogu, a da je njihov čovek u Bugarskoj bio Bojko Borisov, tadašnji ministar policije, a sadašnji predsednik Vlade Bugarske.

"Našli smo tog čoveka u Plovdivu, ali nismo uspeli da ga ubijemo. Onda je Đurović rekao Mataniću da to stopira, jer imamo preči posao pošto su nekog Jocićevog prijatelja Turčina prevarili Hrvoje Petrač i njegov sin za hotel Šeraton u Zagrebu i neki kazino, pa bi to trebalo da rešimo", rekao je Marjanović.

Dodao je da je sa Matanićem preko Srbije krenuo u Hrvatsku da to "odrade", ali je Matanić uhapšen kod Negotina.

Optuženi

U Srbiji su za ubistvo Pukanića optuženi Jocić, Milovanović i Milenko Kuzmanović. Županijski sud u Zagrebu osudio je 3. novembra šestoricu optuženih na ukupno 150 godina zatvora zbog ubistva Pukanića i Franjića. Robert Matanić osuđen je kao organizator grupe na 33 godine zatvora, a njegov rođak Luka Matanić i Mafalani na po 16 godina zatvora. Milovanović je osuđen na 40 godina zatvora, Gudurić na 30 godina, a Đurović na 15 godina.

U optužnici Tužilaštva za organizovani kriminal Srbije navodi se da su Jocić i Milovanović krivična dela izvršili delovanjem u okviru osmočlane međunarodne organizovane kriminalne grupe čiji su pripadnici bili državljani Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Optuženi su, prema navodima optužnice, ubili Pukanića za novčanu nagradu od najmanje 1,5 miliona evra. Ivo Pukanić ubijen je eksplozivnom napravom skrivenom u skuteru na parkiralištu pokraj redakcije "Nacionala" u centru Zagreba 23. oktobra 2008. Tom prilikom je poginuo i njegov saradnik Niko Franjić, a još dve osobe su povređene.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.