SRETKO KALINIĆ UMALO POBEGAO IZ ZATVORA

Izvor: Kurir, 07.Feb.2012, 12:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SRETKO KALINIĆ UMALO POBEGAO IZ ZATVORA

BEOGRAD - Srećko Kalinić i Željko Milovanović, bivši pripadnici zemunskog klana, pokušali su jutros oko 5.30 bekstvo iz posebne pritvorske jedinice Okružnog zatvora u Beogradu.

BEOGRAD - Sretko Kalinić i Željko Milovanović, bivši pripadnici zemunskog klana, pokušali su jutros oko 5.30 bekstvo iz posebne pritvorske jedinice Okružnog zatvora u Beogradu.

Bekstvo su sprečili pripadnici žandarmerije i "zemunci" su vraćeni u ćelije, saopštila >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.

U toku je uviđaj koji će izvršiti policija Beograda, a o događaju su obavešteni predsednik Višeg suda u Beogradu i tužilac za organizovani kriminal.

Svi radnici službe obezbeđenja koji su radili na bloku gde su ova dva lica bila smeštena su suspendovani i protiv njih će se voditi disciplinski postupak, kao i krivični postupak ukoliko se utvrdi da postoje elementi krivičnog dela.

Bezbednost u Okružnom zatvoru u Beogradu je podignuta na viši stepen kako od strane Uprave Okružnog zatvora tako i od strane komande Žandarmerije.

Situacija u zatvoru je mirna i pod kontrolom.

Utvrđivanje daljih činjenica preuzeće policija, tužilaštvo i istražni sudija u saradnji sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija, navodi se u saopštenju.

Pretpostavlja se da su Kalinić i Milovanović, koji su bili u samicama, sarađivali, jer su pokušali da pobegnu gotovo u isto vreme i na isti način.prenosi RTS.

Kalinić je nedavnom odlukom Apelacionog suda, posle ponovljenog suđenja pravosnažno osuđen na 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića.

U odsustvu je zbog bekstva bio osuđen na 40 godina zatvora u procesu protiv "zamunskog klana" zbog osam ubistava i više otmica i drugih krivičnih dela, ali će taj postupak ponovo početi 27. februara, a na optuženičku klupu zajedno s njim će sesti i bivši pripadnik "zemunskog klana" Miloš Simović.

Željko Milovanović je u Županijskom sudu u Zagrebu osuđen u odstustvu na 40 godina zatvora kao neposredni izvršilac ubistva vlasnika hrvatskog lista "Naciona" Iva Pukanića i njegovog saradnika Nika Franića 23. oktobra 2008. u Zagrebu. Sudi mu se za isto delo i u Specijalnom sudu u Beogradu.

To suđenje koje je juče trebalo da krene ispočetka odloženo je za 5. mart na zahtev odbrane, za kada je Milovanović najavio da će se izjasniti o krivici pošto se do sada branio suđenjem.

Kalinić je, posle sedam i po godina bekstva uhapšen 8. juna 2010. godine u Hrvatskoj, a dva i po meseca kasnije izručen je Srbiji. On je bio prvi hrvatski državljanin koji je ekstradiran po Sporazumu o međusobnom izručenju sopstvenih državljana između Srbije i Hrvatske.

Osim za ubistvo Đinđića, Kalinić je osuđen kao direktni izvršilac likvidacija Todora Gardaševića, Sredoja i Zorana Šljukića, Zorana Uskokovića Skoleta, Miloša Stevanovića, Jovana Guzijana, Radeta Cvetića i Ivice Nikolića.

Željko Milovanović uhapšen je posle devet meseci skrivanja u jednom stanu na Dorćolu u centru Beograda krajem 31. maja 2009. Milovanović je (43) državljanin Hrvatske i BiH. Rođen je u Hrvatskoj, a od 2005. godine bio je nastanjen u Somboru.

On je ranije u Novom Sadu osuđen na devet godina zatvora zbog više razbojništava.

Mašić: Ništa nije ukazivalo na Milovanovićevo bekstvo

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević kaže da istraga nije u njegovoj nadležnosti i da će istragu sprovesti Više javno tužilaštvo u Beogradu u saradnji sa sudom.

Advokat Željka Milovanovića, Dušan Mašić izjavio je za RTS da je u ponedeljak sedeo pored Milovanovića na optuženičkoj klupi i da ništa nije ukazivalo da će on pokušati bekstvo

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.