Roditelji uhapšenih protivnika Parade ponosa najavili protest

Izvor: Blic, 23.Dec.2010, 23:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Roditelji uhapšenih protivnika Parade ponosa najavili protest

BEOGRAD - Porodice protivnika Parade ponosa, uhapšenih u sukobima sa policijom 10. oktobra, najavile su danas da će u petak 24. decembra u 12 časova protestvovati ispred Ministarstva pravde i predati zahtev upućen vladi da se svi uhapšenih brane sa slobode.

Roditelji uhapšenih protivnika Parade ponosa, privedenih u neredima koji su pratili njeno održavanje 10. oktobra, saopštili su da će na protestu ukazati široj javnosti na navodne propuste policijskih organa prilikom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << hapšenja i određivanja pritvora njihovoj deci, podsećajući da se u zatvorima još nalazi više od 200 uhapšenih.

Porodice uhapšenih su istakle da je prošlo "već 69 dana" od kako su njihova deca uhapšena, i to, po njima, "velika većina bez ikakvog razloga i krivice".

"Prestali su svi zakonski osnovi da se drže u pritvoru iako Ustav i Zakon nalažu da se pritvor svede na najmanju moguću meru, kao i da u najkraćem roku budu izvedeni pred sud i da im bude suđeno bez bilo kakvog odlaganja", poručili su roditelji uhapšenih.

Oni su istakli da je "moralna neosetljivost na stradanje mladih ljudi vidljiva i na nacionalnim tv kanalima, štampi i nezavisnim organizacijama za prava čoveka", a ta činjenica konkretno ukazuje na "moralni pad velikog dela društva".

Parada ponosa, prva u Beogradu, održana je 10. oktobra u centru Beograda uz učešće oko 1.000 građana, domaćih i međunarodnih zvaničnika, i uz snažno policijsko obezbeđenje dok su se u širem centru grada dešavali sukobi policije sa protivnicima Parade.

"Ne sme se prećutati da je dosta mladih koji su tek napunili 18 godina, a zatvoreni su sa okorelim kriminalcima. Takođe tražimo da se protiv odgovornih za izazivanje medijskog linča bez suđenja, pokrene postupak", smatraju porodice uhapšenih.

Roditelji uhapšenih su, takođe, pozvali sve nadležne institucije, predsednika vlade Mirka Cvetkovća i predsednika Srbije Borisa Tadića kao najodgovornije da preduzmu korake koji se tiču poštovanja Ustava i zakona, ističući da ne traže nista drugo do njihovo poštovanje.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.