
Izvor: Glas javnosti, 01.Jun.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rigorozne provere
BEOGRAD - Za 73 radna dana zbog dojava o lažnim bombama Palata pravde je evakuisana 23 puta, što znači da šest pravosudnih institucija tih dana efektivno nije radilo po tri sata u proseku. Ove brojke, međutim, teško je preračunati u „cenu“ koju je svaki pojedinac - bilo zaposleni bilo stranka - zaista platio jer kada sudska straža naredi da se izađe iz zgrade propada sve vreme, često mereno i satima, koje je neko, recimo, proveo u redu pred šalterom zbog potrebe da overi neki dokument >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << ili da dobije kakvu potvrdu.
Samo protekle radne nedelje zgrada je evakuisana čak četiri puta. Dojave su uvek stizale na neke od telefonskih brojeva Okružnog suda, koji je i domaćin zgrade u Savskoj 17a, osim one u petak, koju je primio MUP Srbije, oko 11.50 sati, koji je onda o tome obavestio sud. I tada se, kao i ranije, straža pobrinula da zaposleni i građani napuste objekat, zatim su stigli policajci, što u uniformama, što u civilu, i - pripadnici kontradiverzione ekipe sa psima specijalno obučenim za otkrivanje eksploziva. Prilikom pregleda u utorak, u jednom od muških toaleta na trećem spratu, pronađena je naprava za koju se kasnije ispostavilo da je maska mobilnog telefona utisnuta, zajedno sa žicama, u plastelin, kao imitacija plastičnog eksploziva.
PRVO SUĐENJE
Od prve dojave, 20. februara, Republičko tužilaštvo oglasilo se samo jednom navodeći da je tu dojavu uputila Milena Ilić (36), zaposlena u Ministarstvu pravde kao referent u Republičkom javnom pravobranilaštvu.
Suđenje Ilićevoj trebalo bi da počne 3. juna. Za nekoliko drugih dojava, prema nepotvrđenim informacijama, osumnjičeni su maloletnici.
MORAJU SE OTKRITI I KAZNITI „BOMBAŠI“
Advokat Toma Fila smatra da nije problem u merama bezbednosti koje se preduzimaju niti u njihovom pooštravanju, već u otkrivanju „dojavljivača“ i ekspresnom i strogom kažnjavanju.
- Možete da imate najbolje moguće obezbeđenje u zgradi, ali ako neko vikne: „bomba“, ili dojavi da je ona u zgradi, morate da izađete, takva su pravila. Bio sam prisutan kada je na aerodromu Šiphol jedan čovek, za kog se kasnije ispostavilo da je bio pijan, povikao da ima bombu. Obezbeđenje je munjevito skočilo na njega, jedva je izvukao živu glavu. Nema igranja sa takvim stvarima - kaže Fila i dodaje da je suština rešenja problema u tome da se „osposobi sistem identifikovanja“ dojavljivača i kazni „od najmanje godinu dana zatvora, pa naviše“.
Fila smatra i da bi u otkrivanju počinilaca trebalo poći od spiska stranaka koje određenog dana imaju suđenja i interesa da eventualno na takav način odlože suđenje, jer se retko neko iz „zezanja“ upušta u takve igre.
NEKO NAMERNO PRAVI HAOS
Advokat Ivan Bajazit, nekada sudija Okružnog suda, kaže da mu „prosta logika“ govori da je „nekome u interesu da na ovaj način želi da napravi haos“.
- Zašto to mislim? Zato što nijednom nije istog dana u svih pet sudova opštinske nadležnosti dojavljena bomba, već se to dešava Palati pravde. Pošto policija, koja sve zna šta se radi, ne može da otkrije ko to čini, onda kao logično proizilazi da je nekome u interesu da pravi haos u pravosuđu, pošto je sve već poprimilo oblik pojave koja se ne sprečava - oštar je bio Bajazit, iznerviran što mu je evakuacija potpuno poremetila radni dan. On je rekao i da su svi, i sudije i advokati, ogorčeni zbog nastale situacije, jer je u njoj nemoguće kvalitetno raditi.
To je izgleda bila poslednja kap jer je sudska straža od tog trenutka znatno pooštrila kontrolu. Tako je u petak, pošto je zgrada pregledana, na ulazu za građanstvo nastao red nalik na one u kojima se tokom devedesetih godina čekalo na hleb i mleko. A stražari su, pošto bi osoba prošla kroz metal-detektor, stavivši prethodno torbu u rendgen-aparat, dodatno pregledali one za koje bi posumnjali da sadrže neki nedozvoljen predmet, ali i pojedince ako bi takozvana kontradiverziona vrata prilikom njihovog prolaska zapištala duže nego što je dozvoljeno. Portparol Okružnog suda Ivana Ramić za Glas je potvrdila da su pojačali mere provere, tako da je, pored redovnog prolaska ljudi kroz KD vrata i stvari kroz skener koji prepoznaje eksploziv, metal, hladno i vatreno oružje, sudska straža počela i „ručno“ detaljno da pregleda sve torbe i kofere.
Prema rečima Ramićeve, po potrebi će biti pretresani i građani. Podsetimo, ova mera se odavno povremeno sprovodi i to u situacijama kada u zgradi predstoji suđenje koje je procenjeno kao rizično. Ramićeva kaže da ovu meru zahtevaju sudije koji pripadnike straže unapred upozoravaju da određenog dana imaju jedno od takvih suđenja, pa stražari na ulasku u sudnicu oduzimaju mobilne telefone, flašice s vodom, kišobrane..., sve što je podesno da poremeti red.
Ramićeva kaže i da sudska straža u poslednje vreme češće patrolira zdanjem, koje pored prizemlja i suterena ima i osam spratova, a pojačane su i kontrole sumnjivih mesta - toaleta, zabačenih hodnika i manje prometnih delova. Pored toga, kaže ona, unutrašnjost zgrade i njena okolina su pod video-nadzorom.
- S MUP-om generalno imamo dobru komunikaciju i saradnju, a mi, kao sud, intenzivirali smo inače redovne mere koje se odnose na opštu sigurnost i bezbednost. Pripadnici pravosudne straže prošli su odgovarajuću obuku, pogotovo onu vezanu za KD kontrolu - rekla nam je Ramićeva, dodajući i da je Ministarstvo pravde još prošle godine povećalo broj sudskih stražara, a još tokom prošle godine je nabavljena određena tehnička oprema, a u toku je procedura za nabavku opreme.
Nešto od te opreme već je instalirano u Palati pravde: dva rendgen-aparata i jedna KD vrata.
U zgradi u Savskoj ulici smešteni su Okružni i Prvi i Drugi opštinski sud, kao i nadležna tužilaštva. U njoj radi oko 2.000 ljudi, dok dnevno prođe i po 5.000.
Treći, Četvrti i Peti opštinski sud bili su „mete“ ukupno devet lažnih dojava od početka ove godine, a nekoliko lažnih dojava primili su i sudovi u Nišu, Čačku, ali i drugim gradovima Srbije.