
Izvor: RTS, 02.Apr.2009, 14:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Regionalna saradnja ključ pomirenja
Tužilaštva za ratne zločine u regionu postigle napredak u saradnji, ali ima oblasti u kojima je moguće unaprediti saradnju, ocenili tužioci država Jugoistočne Evrope i glavni haški tužilac Serž Bramerc. Potpisan Protokol o saradnji. Srbija ne okleva u ispunjavanju obaveza prema Haškom tribunalu, kaže Vladimir Vukčević.
Komesar za proširenje EU Oli Ren istakao je da je regionalna saradnja važna za pomirenje u regionu.
Ren smatra da je zapadni Balkan deo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Evrope, da je svima mesto u Evropi i da je potpuna saradnja sa Haškim tribunalom jedan od uslova za uspešno pridruživanje EU.
Ren ističe da je regionalna saradnja "srce evropske politike u odnosu na zapadni Balkan".
Tužilaštva za ratne zločine u regionu postigle su napredak u saradnji, ali ima još oblasti u kojima je moguće unaprediti saradnju, ocenili su tužioci država Jugoistočne Evrope i glavni haški tužilac Serž Bramerc na zajedničkoj konferenciji za novinare.
Bramerc je istakao da je važno da se dragoceni materijali iz istraga realizuju pred lokalnim pravosuđima, u skladu sa tranzicionom strategijom Haškog tribunala.
Tužilac za ratne zločine Bosne i Hercegovine Milorad Barašin ocenio je da i posle 14 godina od ratnih sukoba, pitanje ratnih zločina opterećuje odnose u državi, ali i regionu.
On je rekao da veliki problem u rešavanju pitanja ratnih zločina predstavljaju paralelne istrage.
Tužilac Hrvatske za ratne zločine Mladen Bajić rekao je da je dobro što je uspostavljena dvosmerna saradnja između regionalnih tužilaštva i Haškog tribunala, ali je neophodna bolja razmena informacija i kvalitenije gonjenje optuženih za ratne zločine.
Crnogorski tužilac za ratne zločine Ranka Čarapić rekla je da je cilj da se istraže svi zločini koji su počinjeni na teritoriji Crne Gore i da svi državljani Crne Gore koji su optuženi da su izvršili zločine budu izvedeni pred sud i da se tamo dokaže kirivca ili nevinost.
Protokol o saradnji
Tužioci pet zemalja bivše Jugoslavije i haški tužilac Serž Bramerc potpisali su protokol o saradnji s ciljem da se pospeši dostup bazama podataka, ujedine merila utvrđivanja činjenica i utiče na delotvornost u pronalaženju svih krivaca za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije.
Tužilaštvo Haškog suda i tužioci za ratne zločine Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske i Srbije su stavili potpise na sporazum o obuci mladih tužilaca u Haškom tribunalu i postavljanju po jednog tužioca za vezu iz svake od tih zemalja u Haškom sudu.
Projekat sredstvima od 600.000 evra finansira Evropska komisija a tužilac Bramerc je izjavio da to prevashodno treba da doprinese hapšenju i poslednjih odbeglih optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića, i omogući da se otklone pravne prepreke za suđenja za ratne zločine pred nacionalnim sudovima u zemljama bivše Jugoslavije, a što se odnosi naročito na prenos sudskih postupaka iz jedne u drugu zemlju regiona, kao i na izručenja optuženih.
Tužioci iz četiri zemlje bivše Jugoslavije su ocenili da je takva međusobna i saradnja s tribunalom u Hagu presudno važna za to da svi krivci za ratne zločine pojedinačno odgovore pravdi.
Vukčević: Srbija ispunjava obaveze prema Tribunalu u Hagu
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da u državnoj politici Srbije nema nikakvih sumnji ni oklevanja u pogledu ispunjenja svih obaveza prema Haškom tribunalu.
"Ojačana je kolektivna svest da imena još neosuđenih ratnih zločinaca stoje porodicama žrtava i srpskom društvu na putu ka pravdi, evropskim integracijama i očuvanju osnovnih civilizacijskih vrednosti", ocenio je Vukčević.
Srpski tužilac je dodao da je suočavanje sa istinom o ratnim zločinima spor i mukotrpan proces koji je potrebna podrška vladajuće elite i njene država, odnosno, da preuzimanje odgovornosti i kažnjavanje odgovornih postane autentična državna politika.
Vukčević je rekao da u zemljama regiona još mnogo toga mora da se promeni da bi žrtve dobile satisfakciju kakvu zaslužuju i da tužioci za ratne zločine u tim zemljama moraju dosta da rade kako bi uklonili prepreke ka kažnjavanju ratnih zločina i sagradili mostove pomirenja među narodima.