Izvor: Blic, 07.Nov.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prisluškivani češki vojnici Kfora
Češki bataljon Kfora prošle godine je bio prisluškivan, tvrdi češka vojna obaveštajna služba u svom godišnjem izveštaju. Oni navode da su „vojnici bili meta stranih špijuna koji su pokušavali da preko praćenja i prisluškivanja dođu do poverljivih informacija". Nezavisni eksperti, međutim, veruju da se pre radilo o aktivnostima lokalnog stanovništva na Kosovu kako ne bi bile otkrivene njihove nelegalne aktivnosti.
- Dobili smo upozorenje da se prisluškuju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << naši telefoni i armijske radio veze. Dobili smo instrukcije da pazimo šta pričamo - potvrdili su za „Lidove novini" češki vojnici koji su 2006. bili na Kosovu.
Iako novi izveštaj navodi da su na Balkanu, Bliskom istoku, u Avganistanu i zemljama bivšeg SSSR-a Česi najviše izloženi aktivnostima stranih obaveštajnih službi, stručnjak Andor Šandor veruje da su na Kosovu ti strani špijuni u stvari meštani.
- Vrlo dobro znaju kada, kuda i koji deo jedinice je krenuo i šta traži. Kako bi drugačije bilo moguće da se u zemlji gde svako ima oružje u racijama gotovo ništa ne nađe - rekao je bivši šef češke vojne obaveštajne službe.












