Izvor: Radio 021, 02.Dec.2015, 23:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predrasude prema osobama sa invaliditetom
Pokrajinski ombudsman ocenio je, povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, da su u domaćem zakonodavstvu učinjene mnogobrojne pozitivne promene, ali one u praksi teku sporo, zbog čega osobe sa invaliditetom i dalje ne mogu ravnopravno i aktivno da učestvuju u društvenom životu.
"Neodgovarajući uslovi života, visoka stopa nezaposlenosti, siromaštvo, socijalna nevidljivost i izolacija, nepristupačnost okruženja, institucija, prevoza, informacija, komunikacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << i usluga - problemi su s kojima se osobe s invaliditetom suočavaju", ocenjuje ombudsman.
Dodaje da stereotipi i predrasude prema osobama sa invaliditetom dovode do njihove diskriminacije, a oni među njima koji pripadaju i drugim osetljivim grupama, kao što su žene ili pripadnici manjinskih nacionalnih zajednica, bivaju dvostruko i višestruko marginalizovani.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana s ciljem da se osobama sa invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u društvu.





