Izvor: Blic, 11.Maj.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ponovo uhapšen Aljbin Kurti
Kosovska policijska služba (KPS) danas je oko 17 časova u blizni Podujeva uhapsila lidera Pokreta "Samoopredelenje" Aljbina Kurtija, javili su elektronski mediji u Prištini.
Kako je javila privatna RTV 21, Kurti je uhapšen na povratku iz posete porodice Mana Balaja, koji je preminuo od posledica ranjavanja tokom demonstracija 10. februara, koje je organizovao Pokret "Samoopredelenje". RTV 21 ističe da je hapšenje potvrdio i portparol KPS-a Veton Eljšani, koji je rekao da je Kurti >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pritvoren na osnovu naloga međunarodnog sudije.
Kurti: Ne priznajem odluke kosovskih sudova
Lider Pokreta "Samoopredeljenje" Aljbin Kurti izjavio je ranije danas da će, uprkos određenom kućnom pritvoru, nastaviti političku aktivnost u toj organizaciji.
On je na konferenciji za novinare istakao da ne priznaje odluke kosovskih sudova jer su politički, nisu nezavisni i pravedni.
"Ja nemam potrebe i poštovanje prema ovim političkim sudovima. U potpunosti sam indiferentan prema odlukama sudova i ne poštujem ih", kazao je Kurti nakon što mu je, posle tri meseca provedena u pritvoru, Okružni sud u Prištini odredio kućni pritivor.
On je optužio zamenika sefa UNMIK-a Stivena Šuka za davanje "političke naredbe" da se policija razračuna sa demonstrantima na protestu pokreta "Samoopredeljenje" 10. februara kada je poginulo dvoje a ranjeno više od 80 ljudi.
"Operativnu naredbu za to je dao (tadašnji komesar UNMIK policije) Stiven Kurtis. Fatmir Redžepi je podneo ostavku na mesta ministra unutrašnjih poslova da ne bi pala cela vlada", istakao je Kurti.
Dodao je da je za nasilje nad demonstratima odgovoran i zamenik komesara Kosovske policijske službe Šeremet Ahmeti.














