Počelo suđenje drumskoj mafiji

Izvor: B92, 28.Maj.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počelo suđenje "drumskoj mafiji"

Beograd -- Suđenje tzv. drumskoj mafiji počelo je pred Specijalnim sudom čitanjem optužnice na kojoj se nalaze 53 osobe.

Specijalno tužilaštvo ih tereti da su izvršili najveći elektronsku pljačku u Srbiji prilikom naplata putarina i time oštetili državu za 6,5 miliona evra. Radnike Puteva Srbije optužnica tereti za zločinačko udruživanje i prisvajanje imovinske koristi prilikom naplate putarina na autoputu Beograd-Niš, a u periodu od 1. jula 2004. do polovine maja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 2006.

Najveća elektronska pljačka u Srbiji izvedena je tako što su optuženi posebno napravljenim uređajima i računarskim programom organizovali sistem za naplatu putarine bez evidentiranja prolaska vozila.

Grupa je, prema navodima tužilaštva, imala veoma dobar softver koji joj je omogućavao da se deo naplaćenog novca ne evidentira. Dragoljub Đorđević, branilac prvooptuženog, tvrdi međutim da je optužnica neprecizna, jer nije "individualizovala izvršenje krivičnih dela za 53 okrivljena".

"Oni koji su danas bili u publici mogli su čuti o čemu se radi. Jednostavno, paušalni navodi, pre svega o načinu na koje je izvršeno delo, ali kako je pojedinačno svaki optuženi izvršio krivično delo koje mu se stavlja na teret, kada, kojom prilikom, kako, sa kim se udružio i na koji način je izvršio krivično delo, o tome ni pomena", tvrdi on.

Glavni pretres se nastavlja sutra, izjašnjavanjem okrivljenih o optužnici. Iskaz će najpre dati prvooptuženi Milan Jovetić, koji se do sada branio ćutanjem.

Bez pominjanja rukovodilaca

U javnosti se spekulisalo da su u ceo slučaj umešani i rukovodioci preduzeća Putevi Srbije. Spekulisalo se i da je direktor preduzeća Branko Jocić pokušao da sakrije dokaze o pljački tako što nije dozvoljavao da se dokumenta Puteva Srbije, koje je inače javno preduzeće, iznose iz zgrade.

Nikada nije dokazana umešanost ni direktora ni drugih čelnih ljudi Puteva Srbije, a bivši finansijski direktor Milan Nedeljković i supervizor Grujica Davidović su u bekstvu, pošto se nalaze na poternici za "stečajnu mafiju".

Pravni zastupnik Puteva Srbije Zoran Kerebić nije želeo da komentariše ove navode. "To je tek početak, a da je bilo još nekih ljudi koji je trebalo danas da budu ovde u svojstvu optuženih, ja pretpostavljam da bi policija i tužilaštvo preduzeli odgovarajuće mere", kaže on.

Najveću elektronsku pljačku u Srbiji kamerom je snimio bivši radnik Javnog preduzeća Putevi Srbije, a taj snimak i niz priloga o tome kako je direktor tog preduzeća Branko Jocić skrivao dokaze emitovala je TV B92.

Iako je bio upoznat sa snimkom, direktor Puteva Srbije i potpredsednik Nove Srbije Branko Jocić skrivao je dokaze koji su mogli da pomognu u istrazi i izdao naredbu da sva dokumenta tog javnog preduzeća budu čuvana u limenom sefu kao službena, državna i vojna tajna.

Jocić je odbio i zahtev Vrhovnog suda i poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.