Piknik neonacista iz cele Srbije

Izvor: Blic, 22.Apr.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Piknik neonacista iz cele Srbije

NIŠ - Niška policija privela je radi utvrđivanja identiteta u nedelju po podne 24 osobe iz nekoliko gradova u Srbiji, aktere neprijavljenog skupa na mestu zvanom Srećkovo vrelo, nedaleko od sela Kamenica - saopšteno je juče u Policijskoj upravi Niša.

Reakcija policije usledila je nakon prijave uznemirenih meštana ovog niškog sela da su na pomenutom mestu viđena neonacistička obeležja. Kako saznaje „Blic", privedeni su negirali da su proslavljali 20. april - rođendan >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vođe Trećeg rajha Adolfa Hitlera, već su tvrdili da su bili na najobičnijem pikniku.

Međutim, policija je, osim hrane i pića, kod izletnika pronašla nacističke zastave sa kukastim krstovima, kao i jedan pištolj koji je odbačen u travu po nailasku policijskih marica.

- Niko nije zadržan u prostorijama policije, ali je protiv jednog učesnika skupa podneta krivična prijava zbog nelegalnog posedovanja oružja, dok je još jedan učesnik dobio krivičnu prijavu zbog pružanja otpora i vređanja policajaca - kazala je portparol niške policije Lidija Pavlović.

Ona nije mogla da potvrdi da li su privedene osobe registrovane kao pripadnici neke neofašističke organizacije, rekavši da su „provere u toku".

- Meštani Kamenice su bili uznemireni jer su videli neonacistička obeležja, a policija je kod učesnika skupa pronašla tri ili četiri zastave sa kukastim krstovima - dodao je načelnik odseka za suzbijanje opšteg kriminaliteta Nebojša Petković.

On je kazao da je utvrđeno da je 11 privedenih osoba iz Niša, a devetoro iz Beograda, dok su ostali iz Negotina, Despotovca, Zemuna i Bojnika. Najstarija osoba ima 31 godinu, a najmlađa 16 godina. Među privedenima su bile i tri devojke.

A za vreme hapšenja u Nišu, portret nacističkog vođe Adolfa Hitlera i dalje je visio na zidu apartmana 501 beogradskog hotela „Mr. President", uprkos dogovoru izraelskog ambasadora Artura Kola i vlasnika Dušana Zabunovića da se slika ukloni.

- Firer je ostao u hotelu, jer se izraelski ambasador u petak nije pojavio, čime je pokazao da mu sklanjanje slike nije važno - rekao je Zabunović.

Međutim, i pored ovog nejasnog odgovora jasno je da je Zabunović pogazio obećanje da će ukloniti spornu sliku o kojoj je „Blic" prvi pisao. Sada je izvesno da će uklanjanje portreta morati da sačeka kraj maja, budući da je Hitlerov apartman do tada rezervisan.

U izjavio za „Blic" ambasador Artur Kol rekao je da na najavljeno skidanje slike nije došao jer nije želeo da bude deo marketinškog trika.

- Verujem da će ukloniti sliku jer mi je vlasnik hotela to obećao. Ako je skinu, biće to kraj epizode koja nije doprinela časti hotela, ako je ostave, nastaviće da se sramote - rekao je za „Blic" Artur Kol, izraelski ambasador u Beogradu.

Profesor Goran Ilić sa Pravnog fakulteta u Beogradu kaže za „Blic" da u Srbiji ne postoji zakon o zabrani nacističkih simbola kao u pojedinim zemljama.

- Nema zakonskog osnova da krivično delo može da bude postavljanje slike Hitlera na zidu u hotelu, čiji je on vlasnik. Još i ako su gosti insistirali na tome da budu u tom apartmanu, teško može biti na udaru zakona. Neonacisti u Nišu su verovatno privedeni zbog prekršaja odredaba o javnom redu i miru, jer možda nisu imali dozvole za okupljanje. Ne verujem da su mogli da ih privedu zbog nošenja simbola - kaže Ilić.

On navodi da i Nemačka, koja ima zakon o zabrani nacističkih simbola i vodi kampanju protiv neonacista, nije uspešna jer neonacisti koriste modifikovane simbole.

- Ti simboli nisu zabranjeni, ali je svima jasno o čemu se radi. Tužilaštva i sud mogu da reaguju i tamo i ovde ako se neko, na primer, poziva na pogrom Roma, Jevreja, Slovena ili tvrdi da su to niže rase i tome slično - objašnjava profesor Ilić.

O zabrani nacističkih simbola raspravljalo se i u institucijama Evropske unije još 2005, ali još nije doneta odluka. Nakon što se sin engleskog prestolonaslednika pojavio na jednom maskenbalu u nacističkoj uniformi, u februaru 2005. podnet je predlog u Evropskom parlamentu da se zabrane nacistički simboli. Komesar za pravosuđe i ljudska prava Franko Fratini je tada izjavio da je bolje da same zemlje donose propise o tome. Zakon Nemačke je najrigorozniji i on zabranjuje svako isticanje nacističkih simbola. U Francuskoj je zabranjeno propagiranje nacizma, dok je u Velikoj Britaniji isticanje nacističkih simbola kažnjivo samo kad je u funkciji širenja rasne mržnje i netolerancije. Italijnski zakoni dozvoljavaju nošenje simbola, ali su zabranjene neke neonacističke organizacije i parole, kao na primer „Živeo fašizam". U Poljskoj je za propagiranje nacizma i komunizma propisana kazna do dve godine zatvora. U Mađarskoj je takođe zabranjeno isticanje simbola oba totalitarna sistema.

Krst od granja

Da li je za neobični piknik na kojem su se vijorile neofašističke zastave slučajno izabrano mesto poznatije kao Srećkovo vrelo, seosko izletište koje je nepoznato i većini Nišlija.

- Selo Kamenica je u Drugom svetskom ratu bilo simbol otpora protiv fašizma. Zvali su ga „mala Moskva", a veliki broj meštana je poginuo u oslobodilačkom ratu. Samo mesto Srećkovo vrelo dobilo je ime po partizanu Srećku, koji je sa još nekoliko saboraca izvršio samoubistvo bežeći od potere ljotićevaca - priča za „Blic" Aleksandar Rinčić, jedan od žitelja Kamenice. Do samog izletišta se može stići samo jednim putem koji vodi direktno kroz krivudave sokake ovog seoceta. Kako je u nedelju bilo lepo vreme, meštani su dan koristili za rad na polju. Osim nekolicine Kameničana koji su uočili zastave sa kukastim krstovima, većina meštana ni juče nije znala šta se to zapravo dogodilo na izletištu zbog čega je pet policijskih marica kao nošenih vetrom projurilo uskim seoskim sokacima. Jedni su i juče, u vreme boravka reportera „Blica", nagađali da se radi o potrazi za haškim optuženicima, dok su drugi mislili da je policija intervenisala zbog tuče izletnika. Prema rečima dvoje Kameničana koje smo juče zatekli na ovom mestu, nedaleko od samog vrela, u vodi potoka pronađen je krst sastavljen od suvog granja. Meštani se pitaju da li i to ima veze sa pomenutim događajem, jer se možda radi o kukastom krstu koji nije završen.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Privedeni neonacisti u Nišu

Izvor: B92, 22.Apr.2008

Niš -- Niška policija privela je 24 osobe iz nekoliko gradova u Srbiji sa piknika u jednom selu pored Niša kod kojih su pronađene tri nacističke zastave sa kukastim krstovima... Učesnici skupa privedeni su zbog utvrđivanja identiteta i svi su posle toga pušteni, rečeno je danas u Policijskoj...

Nastavak na B92...

Slavili Firerov rođendan

Izvor: Večernje novosti, 22.Apr.2008

Policija u Kamenici kod Niša privodila učesnike neonacisičkog skupa. Prevedene 24 osobe, pronađeno nekoliko zastava sa kukastim krstom i druga obeležja neonacističkog pokreta

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.