Izvor: B92, 17.Feb.2013, 15:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pet godina od tragedije u Laundžu
Novi Sad -- Na današnji dan, pre tačno pet godina, poginulo je osmoro mladih u požaru u kafiću Laundž u Novom Sadu.
U požaru su živote izgubili sestra i brat Mirjana (23) i Miloš (19) Pekić, Milena Kolundžić (23) i Branka Saković (23) iz Novog Sada, Boris Bjekić (23) iz Veternika, Dušica Kulaš (23) iz Valjeva, Marija Gavrančić (23) iz Kikinde i Vladan Dragović (22) iz Savinog Sela.
Iz zapaljenog kafića, skokom kroz prozor, uspeli su da se spasu Maja Milikšić >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i Aleksandar Antić, zadobivši teške povrede.
Prvooptuženi za izazivanje požara u "Laundžu" Miloš Malešev iz Novog Sada osuđen je na 12 godina zatvora, suvlasnici lokala Tamaš Kolar i Srđan Bovan na po sedam godina, a Bojan Kulačanin, zbog pomaganja izvršiocu tog krivičnog dela, na zatvorsku kaznu od dve godine.
Pre mesec dana novosadski Osnovni sud doneo prvostepenu presudu kojom su Malešev, Kolar i Bovan obavezni da svakom članu porodice poginulih isplate po milion i po dinara za duševnu bol.
Osim na njih, presuda se odnosi i na Grad Novi Sad i Republiku Srbiju, zbog propusta njihovih organa, što predstavlja prvu presudu te vrste u Srbiji.
Advokati porodica žrtava požara u više navrata izražavali su nezadovoljstvo što sudskim postupkom nisu bili obuhvaćeni svi koji su odgovorni za tragediju.









