Izvor: Politika, 01.Jul.2011, 23:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pendrečenja izlaze na videlo
Rom, koji je nedavno prijavio torturu Jukomu, bio pod velikim pritiscima predstavnika romske zajednice i određenih policajaca
Od kada se ministar policije javno izvinio Romu, kojeg su policajci fizički maltretirali u policijskoj stanici posle hapšenja, sve veći broj sugrađana se odvažava da prijavljuje slučajeve policijske torture. Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom), rekao je za „Politiku” da se javljaju osobe sa pokušajem da otvore >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << slučajeve od pre nekoliko godina, za koje je policijska unutrašnja kontrola svojevremeno procenila da nema osnova za pokretanje bilo kakvog postupka.
– U najvećem broju slučajeva je reč o Romima koji su bili žrtve torture. Verovatno se računalo da je to populacija na koju je lako vršiti pritisak, što je očigledno imalo efekta – ocenjuje Antonijević.
Naš sagovornik kaže da su odgovarajuća medicinska dokumentacija, fotografije, svedoci, kao i uverljiva priča potkrepljena detaljima dovoljan dokaz da se pokrene istražni postupak u određenom slučaju.
Jedan od najsvežijih slučajeva sumnje na policijsku torturu prijavljen Jukomu datira od 24. maja ove godine. Rom u tridesetim godinama priveden je u jednu policijsku stanicu u Beogradu, gde je, prema sopstvenom svedočenju, pretučen. On je branio decu u romskom naselju, koja su prethodno kamenjem gađala kućicu čuvara magacina u blizini.
– Policija je došla i privela ga u stanicu, gde su ga pretukli. To je trajalo nekoliko sati. Unutrašnja kontrola je već postupala po ovom slučaju i procenila da nema elemenata torture. Postoji medicinska dokumentacija i fotografije. Takođe, on je vrlo dobro opisao o kojim je policajcima reč. U nekim nezvaničnim razgovorima u MUP-u smo čuli da policija takođe zna ko su ti policajci, kao i da su oni ranije „bili malo nasilniji”. To je jedan od najsvežijih slučajeva za koje imamo tvrde dokaze – tvrdi Antonijević.
Prema rečima direktora Jukoma, momak koji je prijavio torturu bio je pod velikim pritiscima, kako predstavnika romske zajednice, tako i određenih policajaca u MUP-u.
Osim ovog, Antonijević navodi i slučaj, koji se dogodio u Sremskoj Mitrovici, kada su policajci došli u jednu romsku porodicu zbog prijave narušavanja javnog reda i mira.
– To se dogodilo u martu ove godine. Policajci su došli po prijavi komšije, koji se žalio na preveliku buku i naočigled svedoka su ga pretukli u kući – navodi Antonijević.
Ohrabrujuće je, ocenjuje naš sagovornik, što su predstavnici MUP-a pokazali volju i obećali da će ozbiljnije krenuti u rešavanje ovakvih slučajeva. Podsetimo, sam ministar policije Ivica Dačić je posle izvinjenja Danijelu Stojanoviću, čiji je snimak torture dospeo na „Jutjub”, rekao da misli da je unutrašnja kontrola „malo nerazvijeni deo MUP-a”.
– Sa MUP-om već imamo kontakte i nadam se da ćemo ubuduće imati bolju saradnju, koja će podrazumevati i preispitivanje ostalih slučajeva. Dobro je da se šalje poruka koju će policajci, ali i građani, dobro čuti, a to je da to što je neko priveden zbog krađe ili bilo čega drugog ne daje drugome za pravo da nad njim vrši torturu – zaključuje Antonijević.
D. Vukosavljević
objavljeno: 02.07.2011










