Izvor: Kurir, 03.Okt.2016, 12:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
POLITIČKI RING: Istoričar Predrag Marković vs Aleksandar Nedić, praunuk Milana Nedića
.
PREDRAG MARKOVIĆ: Sasvim anahrona rasprava Nikome u Evropi ne bi palo na pamet da rehabilituje taj nivo saradnika okupatora Čak ni Mađari nemaju taj problem Admiral Horti je saveznik Nemaca, a ne saradnik i sluga okupatora
ALEKSANDAR NEDIĆ: Nisam očekivao ni da će otpočeti proces rehabilitacije, a kamoli da će se ovako odvijatiI deja zahteva za rehabilitaciju je da istina izađe na videlo I istina izlazi na svetlost Ovaj proces skida ljagu sa srpskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << naroda kad je reč o Jevrejima, te sa svega onoga što se Srbima pripisivalo Takođe, važno je da dokažemo da Nedić nema nikakve veze sa Sajmištem, sa logorom Crveni krst, da nije osnovao Banjicu
2 RUNDA
Da li je početak postupka rehabilitacije Nedića zapravo pokušaj izjednačavanja fašizma i antifašizma?
PREDRAG MARKOVIĆ: Nadamo se da će to ostati pokušaj Nijedan narod u Evropi nije dao srazmerno veći broj antifašista od Srba U odnosu na svoj broj, Srbi su dali najveći broj boraca protiv fašizma, nekoliko puta više od Francuza, Norvežana
ALEKSANDAR NEDIĆ: Ne, ne Ja i ne znam šta je fašizam, pošto on u Srbiji nikad nije postojao Nemci su nacionalsocijalisti, te su tako bili nacisti Milan Nedić nije bio političar i nema nikakve veze s političkom temom po kojoj se nameće da je on bio nacista, pronemački čovek On je samo pokušao da spase što više Srba
3 RUNDA
Ko je Nedić: izdajnik, kvisling, saradnik nacističke Nemačke i sprovodilac politike Adolfa Hitlera ili „srpska majka“ i general koji se žrtvovao za Srbiju?
PREDRAG MARKOVIĆ: On je, svakako, saradnik Hitlera i kvisling Možda je smatrao da je izdaja zemlje žrtva Njemu i svim njegovim pristalicama koji su se „žrtvovali“ u ratu je bilo udobno i dobro Kome je to dobro za vreme nacističke okupacije? U to vreme čak i patrijarh i vladika Nikolaj sede u logoru, a kamoli antifašisti Mnogi njegovi funkcioneri su debelo naplatili saradnju s Nemcima Postoji, naravno, priča o spasavanju izbeglica Za to su, pre svega, zaslužni komesar za izbeglice Toma Maksimović i rukovodilac Crvenog krsta Petar Zec Ako je Nedić zaslužan za izbeglice, zaslužni su i nemački zapovednici koji su ih pustili u Srbiju
ALEKSANDAR NEDIĆ: Milan Nedić je bio general, Srbin, čovek koji je pokušao i uspeo da spase 450000 Srba iz NDH, te 50000 Slovenaca To je čovek koji nije dozvolio da ijedan Srbin ode na Istočni front Za vreme nemačke okupacije je pokušavao da ljudi u Srbiji rat i teške trenutke provedu dostojno čoveka Nedić je žrtvovao ono što je najčasnije svakom oficiru - svoj obraz, a bio je bio svestan šta ga čeka posle rata, jer je znao da Nemačka ne može dobije taj rat Srbi i Srbija ne bi postojali da nije bilo generala Nedića On je srpski narod spasavao od izumiranja
4 RUNDA
Beograd je 1942, u vreme Nedićeve vlade, očišćen od Jevreja Ima li njegove direktne odgovornosti za Holokaust?
PREDRAG MARKOVIĆ: Nijedan jevrejski muškarac nije bio na slobodi u vreme kad je Nedić stupio na vlast u septembru 1941 Do proleća 1942 pobijeni su i žene i deca Logor Sajmište je bio u drugoj državi i cela organizacija ubijanja je bila u nemačkim rukama, čak i oni kamioni-dušegupke, koji su vozili žrtve do Jajinaca Nedićeve snage nisu čak ni hapsile Jevreje u značajnijem broju Jevreje su sakupljali Nemci i specijalna policija pod njihovom komandom
ALEKSANDAR NEDIĆ: Nedić do januara 1943 nije imao vlast nad svojom policijom, to su imali Nemci Jevrejsko pitanje su radili isključivo Nemci I to je suština svih današnjih tobože napada na postupak za rehabilitaciju Nedića Naime, Nemcima je vrlo važno da speru ljagu sa svog imena zbog jevrejskog pitanja, i to su uspeli u baltičkim zemljama, Mađarskoj, Hrvatskoj, Poljskoj i Ukrajini
5 RUNDA
Da li je realno da Nedić nije znao kakve zločine na terenu čine oružane snagenjegove vlade?
PREDRAG MARKOVIĆ: A znala je Desanka Maksimović Ona je napisala „Krvavu bajku“ kad je čula za strahotu u Kragujevcu Najveći problem je u tome što Nedić ni na koji način nije kaznio zločince pod njegovom komandom, mnoge je čak i unapredio
ALEKSANDAR NEDIĆ: Nema nijednog dopisa, nijednog dokumenta s potpisom bilo kog Srbina o zločinima na terenu To ne postoji
6 RUNDA
Kakav ishod sudskog postupka očekujete? Hoće li Srbija biti jedina zemlja na svetu koja će rehabilitovati kvislinšku vlast?
PREDRAG MARKOVIĆ: I ne samo kvislinšku vlast Rehabilitacija Nedića bi bila rehabilitacija nacističkog poretka Ako rehabilitujemo Nedića, zašto ne i mnoge druge zapovednike u Trećem rajhu?
ALEKSANDAR NEDIĆ: Samo ću vam navesti primer danskog kralja On je sve vreme okupacije Danske bio u zemlji, ali posle rata nije osuđen A kakav ishod očekujem, to ostavljam sudu da kaže, ne bih se izjašnjavao













