Izvor: B92, 04.Feb.2009, 15:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Oštrije kontrole klanica i mesara
Beograd -- Veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede otpočela je oštriju kontrolu klanica i mesara u Srbiji.
Vest da je švercovano meso koje je iz Brazila i Kanade preko Kosova ubačeno na tržište Srbije stiglo čak i u vrtiće i škole u Svilajncu, uznemirila je javnost. Da bi sprečili svaku mogućnost da se na trpezi građana Srbije nađe švercovano meso nepoznatog porekla i spornog kvaliteta, 126 veterinarskih inspektora širom Srbije krenulo je u pojačanu kontrolu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mesara i klanica.
Ministar poljoprivrede Saša Dragin kaže da kontrolu zajednički vrše službenici Ministarstva zdravlja, ali i Ministarstva unutrašnjih poslova.
Tokom prepodneva, prilikom proverave klanica i mesara u Beogradu, utvrđivano je poreklo i zdravstveno stanje mesa i prekontrolisan ceo proces proizvodnje, sve do izlaska gotovih proizvoda koji će se naći na rafovima prodavnica.
Međutim, iako inspektori pojačano kontrolišu ceo proces prerade i prodaje mesa, mogućnost da se švercovano meso pojavi na tržištu uvek postoji.
Ministar poljoprivrede kaže da je švercovano meso iz fabrike "Mesopromet Kompani” i zanatske radnje "Žar” zaplenjeno i da se više ne može naći na tržištu.
Većina Beograđana mesom i mesnim prerađevinama snabdeva se u velikim trgovinskim lancima, ali i proverava ispravnost mesa tražeći deklaracije i pečata.
Inspektori upozoravaju da meso treba kupovati samo u mesarama i velikim trgovinama, a da je prodaja mesa na tezgama zabranjena.
Slučaj "Žar" iz Svilajnca
Zbog nelegalne prodaje mesa veterinarska inspekcija podnela je prijave protiv "Mesopromet kompanije" iz Vinorača i vlasnika preduzeća "Žar" iz Svilajnca.
Vlasnik "Žara” Dušan Đorđević sumnjiči se da je meso poreklom iz Brazila i Kanade nabavljao od Rodoljuba Milenkovića i Mališe Maksimovića iz Velike Plane, koji su zajedno s njim uhapšeni krajem prošle nedelje.
To meso su jela deca u jednom obdaništu i školskom domu u Svilajancu, o čemu možete čitati i u našoj jučerašnjoj vesti.
Gostujući u Vestima TV B92, direktor Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede Dušan Pajkić rekao je da je sve pronađeno meso uklonjeno s tržišta.
Iako na kutijama u kojima je sporno meso, kojim je preduzeće "Žar" snabdevalo vrtić u Svilajancu, piše da je roba iz Kanade i Brazila, stvarno poreklo mesa nije poznato.
Dušan Pajkić navodi da to meso nije imalo nikakvu prateću dokumentaciju - ni o poreklu, ni o zdravstvenom stanju.
"Nismo u mogućnosti sa sigurnošću da kažemo da je meso odatle jer, kada bi bili u mogućnosti da utvrdimo odakle je meso i da li je ispravno, ono ne bi bilo švercovano. Ovako, pošto se ne može utvrditi odakle potiče, ono je neispravno i uklonjeno, tj. ono koje je nađeno je uklonjeno s tržišta", objašnjava on.
Pajkić kaže da švercovano meso u Srbiju stiže najčešće noću, i to s Kosova, brdskim i šumskim putevima, na kojima nema kontrole.
On navodi da saobraćajna policija može da otkrije takvu vrstu pošiljki i o tome odmah obaveštava veterinarskog inspektora.
"Oni obaveštavaju veterinarskog inspektora, koji stavlja to meso pod nadzor, naređuje uništavanje tog mesa ili stavljanje te stoke u karantin, dok, naravno, u ovakvim objektima se sve zasniva na kontrolama. Tu je neophodna i podrška poreske i tržišne inspekcije, koje bi mogle tačno da utvrde količine koje ulaze i izlaze, a mi smo tu da prekontrolišemo da li je to ispravno ili nije", navodi Pajkić.
Ovo nije prvi slučaj da je u Srbiji otkriveno švercovano meso sumnjivog porekla. Polovinom januara inspekcija je i u mladenovačkoj industriji mesa "Damjanović" pronašla 860 kilograma piletine nepoznatog porekla.









