Optužnica podignuta posle 15 godina – Ćuruvija ubijen iz niskih pobuda

Izvor: Politika, 06.Jun.2014, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Optužnica podignuta posle 15 godina – Ćuruvija ubijen iz niskih pobuda

Tužilaštvo podiglo optužnicu protiv Radomira Markovića, kao podstrekača na ubistvo. – Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak terete se da su bili saizvršioci, dok se o naručiocu zločina još ništa ne zna

Tužilaštvo za organizovani kriminal juče je podiglo optužnicu za ubistvo Slavka Ćuruvije, vlasnika listova „Dnevni telegraf” i „Evropljanin”, protiv Radomira Markovića, bivšeg načelnika Resora DB, Milana Radonjića, načelnika beogradskog centra >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << DB, Ratka Romića, glavnog obaveštajnog inspektora u Drugoj upravi resora i Miroslava Kuraka, pripadnika rezervnog sastava.

Oni su optuženi za ubistvo iz niskih pobuda. Marković se tereti da je to delo izvršio u podstrekavanju, a ostali su optuženi kao saizvršioci, precizirao je tužilac Radisavljević.

„Na osnovu dokaza iz istrage koje je vodilo tužilaštvo, kao i iz ranijeg postupka koji je vodio istražni sudija, podigli smo optužnicu protiv Markovića, Radonjića, Kuraka i Romića zbog sumnje da su 11. aprila 1999. godine ubili Ćuruviju. Da li će dokazi koji će biti izvedeni na suđenju ukazati na neke nove počinioce i na neke nove uloge, videćemo”, naveo je tužilac u razgovoru za „Politiku”.

Prema njegovim rečima, optužnica još nije pravnosnažna i zbog toga ne može da saopšti pojedinosti koje je tužilaštvo utvrdilo tokom nepunih pet meseci istrage, jer su ti podaci i dalje službena tajna. Optužnica je dostavljena sudu koji će, u slučaju da ona bude potvrđena, zakazati javno suđenje.

Tužilaštvo je predložilo da sud sasluša oko 80 svedoka – radnika Državne bezbednosti, pripadnika policije, Ćuruvijinih kolega i prijatelja. Sudu je dostavljeno i 30 registratora pisane dokumentacije.

Kako „Politika” saznaje, jedan od veoma važnih svedoka na suđenju biće i Milorad Ulemek Legija, koji je 8. januara tužilaštvu rekao šta zna o ubistvu Ćuruvije. Ulemek je pravnosnažno osuđen na četiri kazne od po 40 godina. Za sada se ne otkrivaju imena druge dvojice važnih svedoka, čiji se identitet krije zbog bezbednosti. Svi oni svedočiće javno na suđenju. Pored toga, tužilaštvo raspolaže i obimnom pisanom dokumentacijom, izveštajima telefonskog saobraćaja, kao i dokazima prikupljenim na uviđaju. Sve to u celini sklopilo je posle 15 godina mozaik ubistva poznatog novinara.

„Optuženi imaju pravo da odgovore na optužnicu. Zatim o tome odlučuje sud. Potom sledi žalbeni postupak na odluku krivičnog vanpretresnog veća. Ukoliko optužnica bude potvrđena, u roku od 30 dana trebalo bi da bude zakazano suđenje”, objasnio je tužilac, dodajući da bi ova procedura mogla da potraje od mesec i po do dva meseca. U tom slučaju, suđenje bi trebalo da počne na jesen.

Radisavljević precizira da je optuženima na teret stavljeno ubistvo iz stava 114, stav jedan, tačka pet, za koje se može izreći kazna zatvora od najmanje deset godina, ali i kazna od 30 do 40 godina. Podsećamo, u vreme zločina, važio je zakon koji je za ovo krivično delo predviđao i smrtnu kaznu, pa je zbog primene blažeg propisa, optužnica podignuta prema odredbama novog Krivičnog zakonika.

Tužilaštvo je predložilo da se Romiću i Radonjiću produži pritvor, da ne bi uticali na saučesnika i uništavali tragove, kao i da se Miroslavu Kuraku, koji je i dalje u bekstvu, sudi u odsustvu.

Istraga ubistva Slavka Ćuruvije okončana je 4. juna svedočenjem Dušana Mihajlovića, nekadašnjeg ministra policije. Postupak je počeo 14. januara, kada su uhapšeni Romić i Radonjić. Niko od optuženih nije priznao da je učestvovao u ubistvu Ćuruvije. Saslušano je više desetina bivših pripadnika DB-a, porodica ubijenog novinara, pripadnici „zemunskog klana”, Ćuruvijini prijatelji i kolege, kao i Branka Prpa, njegova supruga koja je u trenutku ubistva bila sa njim.

Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Zločin se dogodio oko 17 časova u Beogradu, u Svetogorskoj ulici (u to vreme Ive Lole Ribara), u prolazu ispred broja 35, gde su bile prostorije marketing službe „Dnevnog telegrafa”, a na četvrtom spratu i stan u kome je Ćuruvija živeo. U to vreme, na vlasti je bila koalicija SPS, JUL i SRS.

Radomir Marković uhapšen je u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu lidera stranke Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999. godine.

Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu i za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine. Oni su prvostepeno bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, a u toku je ponovljeno suđenje jer je presuda ukinuta. Miroslav Kurak je u bekstvu. Koliko je poznato, on sa porodicom živi u Tanzaniji, gde se bavi organizovanjem safarija i lova na divlje životinje.

Porodica još nije dobila optužnicu

Slobodan Ružić, pravni zastupnik Ćuruvijine dece, kaže za „Politiku” da još nije dobio optužnicu.

„Procedura je takva da tužilaštvo optužnicu prvo šalje sudu, pa se tek iz suda prosleđuje učesnicima u postupku”, rekao nam je Ružić.

Ko je sve bio „osumnjičen”

Tokom 15 godina koliko je ubistvo Ćuruvije bilo nerazrešeno, u medijima su se pojavljivanja mnoga imena onih koji su to, navodno, učinili.

Tako je svojevremeno lider SRS-a tvrdio da su Ćuruviju ubili Ćanda i Jorga, odnosno Zoran Davidović i Branko Jeftović, koji su kasnije i sami ubijeni. Neki mediji pominjali su i pokojnog Zorana Šijana, kao mogućeg ubicu, kao i Zorana Ristovića Priku, koji je izmasakriran i ubijen u Košutnjaku u junu 2001. godine.

Najviše prašine podiglo se oko imena Luke Pejovića, ubijenog krajem 2000. godine koga je, prema izjavama nekadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, sa verovatnoćom od 85 odsto prepoznao jedini očevidac zločina što je, kao što se zna, bila Branka Prpa. Sve ove verzije ostale su u domenu nagađanja, bez dokaza i niko od njih nije obuhvaćen istragom.

Dorotea Čarnić

objavljeno: 06.06.2014.

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Podignuta optužnica za ubistvo Ćuruvije

Izvor: Studio B, 06.Jun.2014

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv osumnjičenih za ubistvo novinara i vlasnika lista "Dnevni telegraf" Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine. ..Za umešanost u ubistvo Ćuruvije osumnjičena su četvorica bivših pripadnika Državne bezbednosti - tužilaštvo vodi...

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.