Odložen početak novog suđenja za aferu”pancir”

Izvor: Blic, 30.Maj.2011, 14:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odložen početak novog suđenja za aferu”pancir”

Suđenje akterima afere “pancir”, nekadašnjem ministru odbrane SCG Prvoslavu Daviniću i još dvojici oficira, koje je danas trebalo da ponovo počne pred Višim sudom u Beogradu, odloženo je za 21. novembar jer na suđenje nije došao tužilac.

Sudija Milan Londrović rekao je da je zamenik Višeg javnog tužioca uredno pozvan na suđenje.

Ovaj proces krenuće ispočetka zbog promene sudskog veća, a današje ročište trebalo je da bude prvo posle više od godinu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i po dana pauze do koje je došlo posle reforme pravosuđa.

Optuženi u aferi "pancir” su, pored Davinića, dvojica oficira vojske SCG Jovica Vučković i Milun Kokanović.

Prvo suđenje odvijalo se bez prisustva javnosti pošto je sud ocenio da je to neophodno radi zaštite poverljivosti podataka koje bi svedoci mogli da iznesu u vezi sa naoružavanjem vojnih snaga, a koji su proglašeni vojnim i državnim tajnama.

Davinić, general-major Kokanović i pukovnik Vučković, optuženi su da su zloupotrebili službeni položaj sklapanjem ugovora štetnog po državu, vrednog 176 miliona evra, između firme za proizvodnju vojne opreme "Mile Dragić” i Vojske SCG 2005. godine.

Tužilaštvo tereti Davinića da je iskorišćavanjem službenog položaja, vlasniku preduzeća "Mile Dragić” pribavio korist u vidu dobijanja posla snabdevanja Vojske SCG vojnom opremom, 60.000 šlemova i isto toliko zaštitnih prsluka, u ukupnoj vrednosti 176 miliona evra, na osnovu dva ugovora o kupovini zaštitne balističke opreme, koji nije u interesu državne zajednice.

U optužnici je navedeno da o tom poslu nije obavestio tadašnjeg načelnika Generalštaba Paskaša, da je nabavka u količini i vrednosti bila izrazito u neskladu s potrebama vojske i finansijskim mogućnostima države, da za nju nije bilo finansijskih sredstava i da nije prošla neophodnu proceduru.

Navodi se i da je načelniku Sektora za materijalne resurse, drugooptuženom Kokanoviću, naredio da zaključi sporne ugovore, što je ovaj i uradio, naredivši svom podređenom, pukovniku Milovanu Andriću da potpiše ugovore sa Dragićem.

Ugovori su potpisani 25. avgusta 2005. godine, ali ih je Savet ministara SCG poništio ubrzo po izbijanju afere.

Prema vlasniku istoimene firme Miletu Dragiću postupak je razdvojen na početku suđenja i prosleđen Opštinskom sudu u Zrenjaninu, koji ga je oslobodio optužbi.

Prema stavu Vojnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu, ta krivična dela po mestu izvršenja, kao i zbog toga što Dragić nema status vojnog lica, ni mesno ni funkcionalno ne spadaju u nadležnost Vojnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu.

Povodom spornih ugovora, Republičko javno pravobranilaštvo podnelo je Trgovinskom sudu u Beogradu tužbu za poništenje ugovora, ali je sud tužbeni zahtev odbio kao neosnovan.

Viši trgovinski sud je odlučujući po žalbi pravobranilaštva nedavno poništio prvostepenu presudu kojom je država bila obavezana da ispuni ugovor o kupovini opreme, odnosno da preuzme opremu i firmi čiji je vlasnik Mile Dragić plati 176 miliona evra, i naložio novo suđenje.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.