Izvor: Politika, 25.Jul.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Očuh pekao petogodišnjaka
Na polnom organu K. J. ugašene tri cigarete. – Vezao krpom usta detetu da ne bi slušao plač ŠABAC – Istražni sudija Opštinskog suda u Šapcu Aleksandra Lukić saslušala je uoči proteklog vikenda P. M. (30) iz Kupinova u Sremu, kao i D. J. (20) i V. J. (25), obojicu iz posavotamnavskog sela Zablaće, koji su uhapšeni i pritvoreni zbog sumnje da su teško zlostavljali i mučili petogodišnjeg dečaka K. J.
Ovo krivično delo je otkriveno kada je mališan primljen >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << na Odeljenje pedijatrije šabačkog Zdravstvenog centra "Dr Laza Lazarević", gde su lekari konstatovali brojne opekotine po njegovom stomaku, leđima, nogama, rukama, šakama, a čak tri cigarete bile su ugašene na polnom organu.
Majka mališana Vesna J. najpre je posumnjala da su ga mučili P. M. i D. J., da bi posle njihovog pritvaranja policija uhapsila i dečakovog očuha V. J.
Ona se iz sela Vlasenica kod Debrca, gde je živela sa babom i dedom, udala u Zablaće i sa sobom povela vanbračnog sina. U novoj porodica ima 15-mesečnu bebu i trenutno čeka još jednu prinovu.
Prema prvim rezultatima istrage, Vesna je sa suprugom V. J. i njegovim bratom D. J. često odlazila u Kupinovo, pošto su oni tamo imali rodbinu koja im je obezbeđivala posao na poljoprivrednim gazdinstvima. Osnovano se sumnja da je njen vanbračni sin mučen upravo kod očuhove familije.
Dečakova baka Vera, koja ga je obišla u šabačkoj bolnici, tvrdi da ga je očuh opijao, grizao, pekao peglom i čupao kleštima. Pedijatar dr Snežana Pupovac-Stojanović kaže da je dete u bolnicu dovedeno sa najmanje petnaest povreda, od kojih su neke bile sveže.
U svom prvom iskazu pred istražim sudijom, osumnjičeni D. J. se branio da on nema nikakve veze sa zlostavljanjem mališana. Naveo je više svedoka koji bi navodno mogli da potvrde da je gotovo uvek bio sa nekim u društvu, tako da nije mogao povrediti dečaka. I P. M. iz Kupinova takođe je poricao svoju odgovornost. Međutim, on je rekao da je jednom prilikom bio prisutan kada je očuh V. J. vezao petogodišnjaku krpom usta, pošto nije mogao da sluša kako plače.
Advokat Trifun Drobnjak, koji je u ovom slučaju angažovan kao branilac po službenoj dužnosti, ističe da je za krivično delo zlostavljanja i mučenja iz člana 137. stav 2. KZRS, koje se osumnjičenima stavlja na teret, zaprećena kazna od šest meseci do pet godina zatvora.
-----------------------------------------------------------
Nasrnuo na sina, silovao ćerku
Proteklih dana šabačka policija uhapsila je i LJ. M. iz ovog grada, koji se tereti da je više puta silovao svog sedmogodišnjeg sina D. M. Pošto ga je majka napustila, dečak je živeo sa ocem i bakom, a posle ukazane lekarske pomoći brigu o njemu privremeno je preuzela tetka.
U pritvor je takođe stigao i M. D. iz Banovog Polja za koga se osnovano sumnja da je silovao svoju 13-godišnju ćerku D. D. U ovo mačvansko selo njihova porodica izbegla je sredinom devedesetih iz Krajine.
M. Mijušković
[objavljeno: 25.07.2006.]












