Izvor: Blic, 04.Mar.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi niz smrti

Novi niz smrti

Sa tri ubistva u minulih mesec dana, Novi Sad se svrstao uz bok Beogradu, Nišu i Šapcu, gradovima koji su u poslednje vreme bili poprišta serije ubistava i krvavih sukoba. Zato se postavlja pitanje da li je niz smrti stigao u Novi Sad i da li nas očekuje nova serija vatrenih obračuna.

Đorđe Ostojić, načelnik novosadskog SUP-a, izjavio je da Novi Sad nije izolovan od Srbije i Beograda, pa da je normalno da se kriminal preliva i u Vojvodinu. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<

- Novi Sad je, posle Beograda, najbogatiji grad u zemlji. Ovde se radi, gradi se na sve strane, što automatski privlači i ljude s one strane zakona. Samim tim, Novi Sad je i najkomplikovaniji za zaštitu posle Beograda - kazao je Ostojić.

On je naveo da u Novom Sadu deluje nekoliko organizovanih kriminalnih grupa za koje policija zna. - To su, međutim, ogranci beogradskog kriminala. Mafijaški bosovi i dalje su u glavnom gradu. Novi Sad je u tom pogledu predgrađe Beograda - kazao je Ostojić.

Serija ubistava u glavnom gradu Vojvodine zabrinula je i čelnike lokalne vlasti, pa će, kako je rekao gradonačelnik Borislav Novaković, 10. marta biti održana vanredna sednica Skupštine Novog Sada zbog učestalih ubistava i pogoršane bezbednosne situacije. Novaković je rekao da se činjenica da 'Novi Sad više nije bezbedan grad' ne može ignorisati, već da je potrebno preduzeti konkretne korake kako bi se bezbednost ponovo vratila.

Što se tiče Beograda, u kojem serija ubistava traje bez prekida već više od deset godina, Bojan Stanojević, potpredsednik Izvršnog odbora Skupštine Beograda, navodi da bezbednost građana u prestonici nije loša ako se uzmu u obzir svi ratovi na području bivše Jugoslavije i količina oružja koja je iz njih uneta u zemlju. - Na šetalištu između bloka 45 i 72a, na Adi Ciganliji, duž biciklističke staze do Sportskog centra '25. maj' i u kalemegdanskom parku, uskoro će biti postavljene kamere. Građani su te lokacije ocenili kao stecište razbojnika, mesta na kojima se prodaje droga i uništava imovina. Mislim da je bezbednost Beograđana, iako bi mogla biti bolja, umnogome unapređena - rekao je Stanojević.

Obračuni u Nišu i Šapcu punili su stanice hronike celog prošlog leta. Goran Ćirić, gradonačelnik Niša, izjavio je juče za 'Blic' da je ovaj grad, ako se uzmu u obzir okruženje i veličina, na vrlo visokom nivou bezbednosti.

- Niš je vrlo blizu Kosova i Metohije, kao i jugu Srbije, tako da je veliki broj građana bio u direktnim ratnim dejstvima. Ako se sve to zna, onda se ne može govoriti o tome da je Niš nebezbedan, iako su se dešavale neke pucnjave - kaže Ćirić.

Zbog učestalih obračuna u Šapcu, gradonačelnik Dušan Petrović je prošle godine najavio da će njegov prvi zadatak u 2003. godini biti rešavanje stanja bezbednosti u gradu na Savi. On je tada rekao i da nije spreman da bude gradonačelnik u gradu sa takvim stanjem bezbednosti. Ekipa 'Blica' Novi Sad: Dvojica izrešetana zbog šamara

Dvostrukom ubistvu u novosadskom kafiću 'Cepelin' pre četiri dana, prethodila je prepirka oko novčane pozajmice između osumnjičenog za ubistvo Milisava Zečevića (33) iz Pljevalja, za kojim policija traga, i Darka Malinovića iz Bačkog Jarka i Miodraga Sudžukovića iz Novog Sada, koji su potom ubijeni.

- Zečević je zajedno sa Radivojem Jovančevićem po prethodnom dogovoru došao u 'Cepelin' na razgovor sa Malinovićem i Sudžukovićem. Ova dvojica trebalo je da Zečeviću pozajme novac, s tim da im on te pare vrati uz kamatu. Do dogovora, međutim, nije došlo, jer je posle desetak minuta razgovora došlo do svađe, posle čega je Malinović ošamario Zečevića. Ovaj je ustao od stola, ispod pazuha izvadio pištolj većeg kalibra i sa nekoliko hitaca usmrtio Malinovića, a zatim i Sudžukovića kada je pokušao da pobegne - rekao je Stevan Krstić, načelnik Službe analitike SUP-a Novi Sad.

Zečevićev pratilac Radivoje Jovančević (35), zvani Radela, izbeglica iz Gračaca, pobegao je sa mesta ubistva sa BMW-om bosanskih tablica. Uhapšen je u subotu zbog neprijavljivanja ubistva. N. R. Beograd: Crna serija godinama bez prekida

U minulih deset godina u Beogradu se serija ubistava i oružanih napada nije ni prekidala.

Prošle godine, najviše pažnje izazvalo je ubistvo general-majora policije Boška Buhe 10. juna prošle godine, dok je Surčinac Ljubiša Buha Čume 3. avgusta jedva izbegao metak atentatora, ali je ubijen njegov telohranitelj Ivica Nikolić (30). Sredoje Šljukić (30) i njegov brat Zoran (25) ubijeni su 27. septembra na autoputu kod 'Sava centra', a Jovan Guzijan Cuner (40) 5. oktobra, dok su teško ranjeni njegovi saputnici Đorde Topić (23) i Rade Cvetić (19). Cvetić je umro posle nekoliko dana.Nenad Batočanin (38), radnik SMUP, i Željko Škrba, rekorder u dizanju tegova, ubijeni su 26. novembra u blizini 'Marakane'. Šabac:Rat počeo tučom u diskoteci

U Šapcu je mirno od septembra, odnosno od noći između 14. i 15. tog meseca, kada je sa nekoliko hitaca iz automatskog oružja ubijena Danijela Nedić (19), a teško ranjen Nebojša-Nele Suvajdžić (39).

Taj događaj, bar prema tvrdnjama čelnika policije, bio je direktan nastavak serije obračuna u Šapcu koji su počeli u zoru 1. aprila. Tada je u diskoteci 'Div' u centru grada, koja je nekoliko meseci kasnije izgorela, Suvajdžić došao u sukob sa Uglješom Aranitovićem Ugom (47), navodnim šefom drugog klana. Suvajdžić je ranjen u nogu, dok je Aranitoviću drškom pištolja slomljena lobanja. Pucnjava u diskoteci bila je okidač za seriju obračuna. Već 11. maja u Karađorđevoj ulici metkom u stomak pogođen je bivši policajac Ilija Lakić (27) iz Bačke Palanke, navodno blizak Suvajdžićima.

Na vratima Opštinskog suda 29. maja u po bela dana, u 13.55 sati, ubijen je Dejan Ignjatović Ciklon (23), mladić za koga se pričalo da je Aranitoviću u 'Div' navodno doturio pištolj. A. D. Niš: Krvavo leto, mirna zima

Niška serija pucnjava počela je 14. jula prošle godine, kada je u centru grada, kod grčkog konzulata, pucano na Aleksandru Stojanović (26), devojku kasnije ubijenog Sandra Stamenkovića.

Sukobi su nastavljeni 15. septembra. Oko 14 sati ispred kafića 'Blu', u parku Svetog Save, ranjene su tri osobe, a za pucnjavu je bio osumnjičen Nenad Petrović (24), zvani Peške Bokser, vlasnik popularnog kafića 'Teodora'. Međutim, u sudskom procesu nije dokazano da je on pucao. Dva sata posle tog obračuna, ubijeni su Sandro Stamenković (26) iz Niša i Robert Viciknez (26) iz Vršca. Policijska istraga je otkrila da su napadači koristili 'volvo 40' Nišlije Aleksandra Ilića (32), zvanog Saša Džudista, koji je uhapšen već 20. septembra. Zbog sumnje da je počinio isto krivično delo, 12. oktobra uhapšen je i Ivan Šica Antić.

Poslednji revolveraški napad u Nišu dogodio se 26. januara ove godine, kada je Dejan Milovanović (35), zvani Mrša, teško ranjen ispred kafića 'Doga' u centru Niša.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.