
Izvor: Politika, 30.Maj.2012, 23:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nivo borbe protiv korupcije isti kao 2000. godine
Danas ima manje osuđenih zbog korupcije nego u Miloševićevo vreme, a i broj procesa je manji nego pre 2000. godine, tvrdi profesor Petrus van Dijn
Borba protiv korupcije u Srbiji na istom je, ako ne i nižem nivou kao 2000. godine, odnosno u vreme vladavine Slobodana Miloševića, rekao je juče profesor holandskog Tilburg univerziteta Petrus van Dijn na otvaranju konferencije „Borba protiv korupcije: iskustva i poređenja”. Dijn je ovu ocenu izneo predstavljajući izveštaj >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << „Borba protiv korupcije ili Potemkinova sela” koji je, prema njegovim rečima, sačinjen na osnovu podataka Zavoda za statistiku i sudova u Srbiji.
– Posle pada Slobodana Miloševića 2000. godine prošireno je antikorupcijsko zakonodavstvo, ali je posle ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića u borbi protiv korupcije postignut izuzetno mali napredak. Danas ima manje osuđenih zbog korupcije nego u Miloševićevo vreme, a i broj procesuiranih predmeta je manji nego pre 2000. godine – rekao je holandski profesor i dodao da institucije koje se bave borbom protiv korupcije u Srbiji ne funkcionišu dobro.
Direktor Instituta za uporedno pravo Jovan Ćirić, rekao je na otvaranju konferencije da je korupcija simbol globalizacije i da nema društva koje se ne suočava sa tim problemom.
Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije kazala je novinarima u pauzi konferencije da su osnovni problemi u borbi protiv korupcije nedostatak političke volje i činjenica da pravosuđe nije nezavisno.
– Da bi se jedno društvo efikasno borilo da suzbije korupciju moraju da postoje dva osnovna preduslova – jedan je da postoji stvarna politička volja da se korupcija iskoreni, i to znači da se procesuiraju svi predmeti korupcije, makar oni bili i na najvišem nivou vladajuće strukture. Kod nas do sada nije postojala politička volja za to – izjavila je Boljevićeva.
Drugi uslov je, prema njenim rečima, nezavisno pravosuđe.
– Mi nemamo nijedan od ta dva preduslova – kazala je Boljevićeva i ocenila da je glavni problem u pravosuđu „strah za svoj položaj i stanje u kojem su sudije, a posebno tužioci, naučeni da slušaju one kod kojih je vlast.
Dvodnevnu konferenciju „Borba protiv korupcije: iskustva i poređenja”, pored Instituta za uporedno pravo, organizuje i Srpsko udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu i nemačka fondacije za međunarodnopravnu saradnju IRZ i Fondacija Konrad Adenauer. Učestvuju stručnjaci iz Velike Britanije, Holandije, Belgije, Nemačke, Rusije, Bugarske, Grčke, Hrvatske, Crne Gore i Srbije.
----------------------------------------------
Novi pristup borbi protiv korupcije
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković rekla je juče da će nova Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije biti usvojena u drugoj polovini ove godine. Ona je navela da će novi dokument „na malo efikasniji način rešiti određena pitanja i definisati pojedine ciljeve u periodu od narednih pet godina.
– Agencija će nastaviti sa radom na pripremi teksta strategije pošto bude konstituisana nova vlast. Moramo da sačekamo da se konstituiše nova vlast, da se formiraju skupština i nova vlada, jer je agencija samo deo radne grupe koja radi na pripremi teksta – rekla je Markovićeva.
M. Derikonjić
objavljeno: 31.05.2012.