Nema vune za farbanje

Izvor: Blic, 06.Mar.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nema vune za farbanje

VALJEVO - Sve što je čoveku 19. ili bar prve polovine 20. veka trebalo, moglo je da se nađe u valjevskom Tešnjaru. Kovač, kazandžija, opančar, dućandžija ili vunovlačar nudili su usluge. Poslednji od starih zanata bez koga nekada ljudi nisu mogli zamisliti svakodnevni život ostao je bojadžija.



Radnja Stojana Đurđevića će u junu ove godine napuniti 40 leta. Među pređama i kanurama, sa rabošem u rukama i spremnim kantarom, majstor Stojan čeka mušterije.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
- Neko ko ne zna i vidi ovu kamaru vune možda bi rekao: „Au, koliko posla", ali u ovim pređama je tek tri kilograma vune. Po mesec dana čekam i skupljam da bih imao razloga da palim kazan, jer su za jednu boju potrebna bar dva kilograma. U međuvremenu, neko dođe i donese bluzu ili duksericu da obojim u crno, jer za druge boje nema nikakvog računa. Nekada, autobus se parkira na ulazu u Tešnjar, nagrnu seljaci sa džakovima vune da im bojim za čarape, džempere, prekrivače, ćilime, šarenice... Nema te zime i tog mraza koji će da probije vuneni pulover ili čarape. Osam bojadžija je bilo u Valjevu tada i na svakih 20 kilometara oko Valjeva po jedan. Danas samo još poneka baba na selu prede vunu. Mlade neće da štrikaju, nego kupuju nezdravu sintetiku. Zato, iako sam jedini bojadžija u celom okrugu, nemam posla - objašnjava Đurđević.

Čika Stojan kaže da čeka penziju, posle čega će ovaj zanat u Valjevu ostati samo istorijska činjenica.

- Nije ovo lak zanat. Ceo dan u pari iz kazana, zimi da se ugušiš, leti ubi promaja. Od primanja do izdavanja, jedna pređa mi 35 puta pređe preko ruku, da se rasprede, provuče kroz boju, skuva, izvadi, opere, centrifugira, raščešlja, okači - objašnjava Stojan.

Zanati umiru

Moj otac je bio zemljoradnik i ja sam sa sela 1961. došao u varoš, izučio zanat, radio, skućio se. Sad moram da izdržim do penzije. Imam dva sina, da ima posla, neko od njih bi mogao da nasledi ovaj zanat jer je radnja jedina i razrađena, ali zašto da se zamajavaju? Da bi ovaj zanat opstao, mora selo da živne, da ima neko da prede vunu, da bih ja mogao da je bojim. Sela umiru, zanati s njima - kaže bojadžija.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.