Izvor: Blic, 02.Dec.2000, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Neće biti nepotrebnih dejstava MUP

Neće biti nepotrebnih dejstava MUP

BUJANOVAC, BEOGRAD - Koministar unutrašnjih poslova Srbije Slobodan Tomović rekao je da su u toku diplomatski pregovori o razoružanju albanskih terorista u kopnenoj zoni bezbednosti na jugu Srbije, prenosi juče agencija Beta.

'Mi očekujemo da će taj posao Kfor za nekoliko dana završiti ili će nam biti dat signal da, ukoliko on to ne može da obavi mi rešimo problem na način kako se to od nas očekuje', naveo je Tomović >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u izjavi jagodinskoj Televiziji 'Palma plus'.

Koministar unutrašnjih poslova Stevan Nikčević odbio je, u izjavi za 'Blic', da prokomentariše ovu izjavu.

- Nisam upoznat sa takvom vrstom pregovora. Prema Vojno-tehničkom sporazumu, za kopnenu zonu odgovornosti, odnosno bezbednosnu zonu odgovorne su samo jedinice MUP-a Srbije. Njihov zadatak je zaštita svih građana i pripadnika policije i oni, sigurno, neće biti isprovocirani od strane terorista na bilo kakva nepotrebna dejstva - izjavio je za 'Blic' koministar Nikčević.

- Posebno je važan doprinos i pregovora sa lokalnim predstavnicima Albanaca u rejonu Preševa i Bujanovca, koji shvataju srazmere opasnosti u koju ih uvode teroristi i ekstremisti - ističe koministar.

Ukazujući na greške prethodnih vlasti, koje su, umesto da rade na učvršćivanju međusobnog poverenja građana u sličnim situacijama, i obezbeđivanju stabilnosti područja, dozvoljavale da budu isprovocirane, Nikčević naglašava:

- Nova vlast neće činiti takve greške. Siguran sam da će građani na jugu Srbije vrlo brzo moći da jasno da osete posledice koordiniranog rada pripadnika MUP-a i svih republičkih i saveznih organa, koji imaju za cilj mirno rešenje problema i stabilizaciju ove teritorije. Posebno naglašavam značaj rada vlasti na međunarodnom planu, sa namerom da se pospeši rad misije Kfora i, pre svega, dođe do rešenja mirnim i diplomatskim putem.

Komentarišući plan NATO, kojim je u šest tačaka predviđa mere za smirivanje tenzija, Nikčević kaže da sa zadovoljstvom podseća na nedavne akcije Kfora, tokom kojih je uhapšeno deset terorista i oduzeta značajna količina oružja.

Na administrativnoj granici Srbije sa Kosmetom u bujanovačko-preševskoj kotlini preksinoć je bilo mirno.

Načelnik vranjskog SUP-a pukovnik Novica Zdravković rekao je da albanski teroristi još drže po kontrolom polovinu albanskog sela Lučane. Žene, deca i mladež napustili su ovo selo u kojem trenutno ima svega desetak staraca.

- Sarađujemo sa policijom, koja se veoma korektno ponaša prema nama. Nije tačno da su policajci srušili i oštetili stambene objekte u Lučanu. Svega tri kuće lakše su oštećene od kuršuma prilikom nedavnog puškaranja terorista kada su srpski policajci bili prinuđeni da se povuku sa svojih položaja. Apelujem na meštane Lučana da se vrate, jer je ovde bezbedno - kaže starina Redža Asani (61).

Žitelje Bujanovca prekjuče popodne uznemirila je snažna detonacija. Jedan američki helikopter raketirao je za sada nepoznati cilj na teritoriji Kosmeta, izvan tampon zone. Posle dejstva ratnog aviona 'apač', Bujanovčani su primetili visok stub dima u obliku pečurke. Pre toga, primećeno je patroliranje američkih 'apača'.

Gradonačelnik Bujanovca dr Stojanče Arsić izjavi je da se u ovoj varoši život polako normalizuje i da za sada ima dovoljno namirnica. U ovom gradu, u čijoj su se neposrednoj blizini ukotvili šiptarski banditi, juče su boravili predstavnici UNHCR-a i Evropske unije. R.V.V. - M. S. Pojačano prisustvo Kfora

PRIŠTINA (FoNet) - Dve čete britanskih vojnika pojačaće američki kontingent Kfora u sektoru prema administrativnoj granici između Kosova i Srbije, u skladu sa planom NATO da se suzbiju akcije albanskih pobunjenika u kopnenoj zoni bezbednosti, izjavio je portparol Alijanse Mark Viti.

Prema izveštaju Rojtersa, Viti je objasnio da je pojačanje trupa Kfora na terenu usledilo posle zahteva generalnog sekretara NATO Džordža Robertsona da se u pet kolimetara širokoj zoni bezbednosti spreče dalje akcije albanskih pobunjenika. Viti je odbio da precizira koji će biti konkretan zadatak britanskih vojnika i gde će oni tačno biti razmešteni. UNHCR: Albanci odlaze iz predostrožnosti

BEOGRAD (Beta) - Portparol UNHCR-a Maki Šinohara izjavila je da vojnici Kfora od juče ne dozvoljavaju mladim muškarcima da sa Kosova uđu u demilitarizovanu zonu na administativnoj granici sa užom Srbijom.

Šinohara je agenciji Beta rekla da je iz 'tampon zone', uspostavljene Kumanovskim vojno-tehničkim sporazumom, juče na Kosovo prešlo još 200 ljudi, tako da broj osoba koje su od 20. novembra sa teritorija opština Bujanovac, Medveđa i Preševo prešle na Kosovo sada iznosi oko 4.600.

UNHCR, istakla je Šinohara, proteklih dana nije dobio nikakve informacije o nasilju jugoslovenske vojske ili policije nad civilima u opštinama Bujanovac, Medveđa i Preševo, tako da se, kako je dodala, može reći da su ljudi svoje domove u demilitarizovanoj zoni napustili 'iz predostrožnosti'.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.