Ne pomažu apeli i večeras gori u Pomoravlju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Nov.2018, 20:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ne pomažu apeli i večeras gori u Pomoravlju

Unatoč apelima vatrogasaca, policije, lokalne samouprave i poljoprivrednih stručnjaka, ne smanjuje se broj požara na otvorenom u Pomoravskom okrugu.

Večeras gore ostaci kukuruzovine i visoka suva trava kod sela Mijatovac kod Ćuprije, u Majuru kod Jagodine, njive kod Svilajnca... Dim se vidi na desetak mesta.

U Vatrogasnom spasilačkom bataljonu u Jagodini, rečeno je Tanjug da je u oktobru bilo više od 300 požara, u proseku svaki dan deset, a u odnosu na iste mesece >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << prošle godine više od 3,5 puta.

Najviše požara bilo je na otvorenom i na području Jagodine, Ćuprije i Paraćina.

Materijalna šteta nije mala kako direktna tako i indirektna a kazne za one koji izazivaju požar su od 10.000 do 50.000 dinara za fizička lica i do milion dinara za pravna lica, podsećaju vatrogasci i policija.

Pored toga što je zakonom zabranjeno spaljivanje, ovakav način uklanjanja biljnih ostatak "nema nikakvu opravdanost ni u ekološkom ni u agrotehničkom smislu jer se uništava prirodni ekosistem, gubi organska hranljiva masa i zagađuje životna sredina a ugroženi su ljudi i imovina" stoji u apelu lokalne samouprave u Jagodini.

Savetodavalac za ratarstvo Poljoprivredno savetodavne stručne službe za Pomoravski okrug u Jagodini Milanka Miladinović, u tekstu objavljenom juče u nedeljniku "Novi put" u Jagodini, ističe da je "paljenje žetvenih ostatak najlošiji način njihovog uklanjanja".

Ona podseća da od ovakvih požara, "svake godine u Srbiji izgori više stotina hektara obradivih površina i više stotina hektara šuma, a uzrok požarima je najčešće ljudski faktor, odnosno nekontrolisano paljenje žetvenih ostataka".

Samo paljenje "nema ni jednu korisnu svrhu i ide na štetu poljoprivrednika, a može se nabrojati bezbroj negativnih posledica", ističe Miladinović.

Ona podseća i da "izazivanje požara je tri godine pasivnog statusa za poljoprivredno gazdinstvo, jer takvo ne može ostvariti ni jednu posticajnu meru od Ministarstva poljoprivrede".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.