Izvor: Studio B, 07.Dec.2015, 10:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Napad u Goraždevcu, Premijer: Napad na ceo srpski narod
U Goraždevcu je jutros rano pucano na nekoliko srpskih kuća, vozila i spomenik u centru tog sela. Napad na srpsku kuću u kojoj živi i sedmogodišnja devojčica je napad na celokupan srpski narod na Kosovu i Metohiji, poručio je premijer Aleksandar Vučić.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić osudio je napade i ocenio da je reč o terorističkom napadu albanskih ekstremista na Srbe.
Djurić je pozvao Srbe na Kosovu i Metohiji, posebno u Goraždevcu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << da sačuvaju prisebnost i ne odgovaraju na provokacije albanskih ekstremista, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.
Jutros oko 03.00 časa na području Goraždevca nepoznate osobe albanske nacionalnosti izvršile su više oružanih napada.
Ekstremisti su širom Goraždevca pucali iz vatrenog oružja, srušili spomenik žrtvama NATO bombardovanja u centru mesta, pucano je na kuću u vlasništvu Saše Petrovića, zapaljen je automobil Srboljuba Kolašinca i spaljena trafika porodice Vuksanović.
"Ovo terorističko delo je još jedan podsetnik koliko je situacija u kojoj žive Srbi u našoj južnoj pokrajini daleko od normalne i standarda kakvi postoje u društvima čija je ambicija da postanu deo Evropske unije", naveo je Djurić u saopštenju.
On je ocenio da je nedvosmisleni cilj napada zastrašivanje srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji kako bi se ono prinudilo na iseljavanje, i da incident koji je označio kao "kristalna noć u Goraždevcu" ima sva obeležja terorizma.
"Uveren sam da velika većina Albanaca na Kosovu i Metohiji ne želi eskalaciju nasilja u svom okruženju, a privremene institucije samouprave u Prištini sada imaju priliku da pokažu svoju zrelost tako što će pronaći počinioce ovih bezumnih i ničim izazvanih terorističkih akata", kazao je Djurić.
On je apelovao i na medjunarodnu zajednicu da reaguje sa najvećom ozbiljnošću kako bi se izbeglo dalje ugrožavanje bezbednosti Srba i narušavanje krhke stabilnosti na Kosovu i Metohiji.
"Ovo je upozorenje svima koliko je bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji podložna destabilizaciji i kakve konsekvence može imati neadekvatno reagovanje na politički ekstremizam dela opozicije u Prištini koja je šovinističkom retorikom i delovanjem od svih nealbanaca u našoj južnoj pokrajini napravila potencijalnu metu", ocenio je Djurić.
Ministar za povratak i zajednice u Vladi Kosova Dalibor Jevtić izjavio je Tanjugu da se incident dogodio rano jtros oko tri sata i da su oštećena dva automobila. Po njegovim rečima, pucano je na kuću petočlane porodice Petrović na koju je ispaljeno pet hitaca iz vatrenog oružja, a jedan metak pronađen je u kupatilu kuće.
Napad u Goraždevcu, napad na ceo srpski narod
Premijer Aleksandar Vučić je istakao da napad na srpsku kuću u kojoj živi i sedmogodišnja devojčica je napad na celokupan srpski narod na Kosovu i Metohiji i poručio da je to loša i onespokojavajuća vest, te da očekuje ozbiljan pristup odgovornih međunarodnih predstavnika.
Premijer je najavio da će koliko danas razgovarati tim povodom sa više inostranih zvaničnika i o NATO-u i o Euleksu.
"Ovo je napad na celokupan srpski narod koji živi na KiM, jer je napadnuta kuća sa više metaka u kojoj živi sedmogodišnja devojčica", rekao je premijer novinarima ne želeći pritom da, kako je rekao, govori i o najbanalnijoj dimenziji napada - skrnavljenju srpskih spomenika.
"Ne očekujem ništa od Prištine, ali očekujem od međunarodnih aktera da preduzmu mere i u skladu sa svojim obavezam zaštite Srbe u tom delu Metohije, ali i svuda na Kosovu i Metohiji", rekao je premijer.
Vlada Srbije će, dodao je, poslati svoju delegaciju da poseti Srbe u Gordždavcu, a ja ću uskoro posetiti Goraždevac i druga mesta na KiM.
"Želim da ih ohrabrim da ostanu da žive, a naš je posao da obezbedimo njhovu sigurnost i uveren sam da ćemo morati po tom pitanju dobre rezultate", kazao je premijer Vučić i dodao da je ovo neospokojavajuć, veoma loša vest, te da veruje da će odgovorni u međunarodnijoj zajednici ozbiljno i odgovorno da pristupe rešavanju ovog problema.
Pucnjava u Goraždevcu
Izvor: Akter, 07.Dec.2015
U Goraždevcu je jutros rano pucano na nekoliko kuća, vozila i spomenik koji se nalazi u centru tog metohijskog sela, povređenih nije bilo..Ministar za povratak i zajednice u Vladi Kosova Dalibor Jevtić izjavio je Tanjugu da se incident dogodio rano jutros oko tri sata i da su oštećena dva automobila...Po...








