Izvor: Blic, 23.Mar.2011, 01:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na reviziji 105 srpskih poternica za zločine
BEOGRAD - Prema podacima Tužilaštva, na poternicama koje je Srbija raspisala za osumnjičenima za ratne zločine nalazi se 105 osoba, od kojih su četvorica državljani Hrvatske, 24 Bosne i Hercegovine, a 77 građani Kosova.
Ove poternice, pre svega one koje su raspisane po nalogu nekadašnjeg vojnog pravosuđa, kao i bivšeg Okružnog suda u Prištini, biće predmet revizije koju su prekjuče najavili državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen i zamenik republičkog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << tužioca Đorđe Ostojić.
Kako „Blic" saznaje, zajednička radna grupa Tužilaštva za ratne zločina i Republičkog javnog tužilaštva analiziraće sve predmete na osnovu kojih su raspisane poternice, a posebno dokazni materijal iz tih predmeta.
- Na osnovu ove analize, radna grupa će proceniti za koje predmete ima dovoljno dokaza za nastavak krivičnog postupka i samim tim ostajanja poternica na snazi. U slučajevima kada utvrdi da nema dovoljno dokaza, doneće odluku o obustavi postupka, što automatski znači stavljanje optužnice van snage - kaže izvor „Blica” blizak pravosuđu, i dodaje da je prvi sastanak zajedničke radne grupe zakazan za danas.
Od pomenutih 105 poternica, 28 je izdato po nalogu vojnog pravosuđa. One se odnose na državljane Hrvatske i Bosne i Hercegovine i na svima je, osim u jednom slučaju, potpis bivšeg istražnog sudije Vuka Tufegdžića. Kada je reč o poternicama za osumnjičenima sa Kosova, za veći broj je nalog izdala Danica Marinković, nekadašnji sudija.
U Tužilaštvu za ratne zločine kažu da će po svemu sudeći prvo biti rešen problem poternica za četvoricom hrvatskih državljana.
- Predmete u kojima utvrdimo da ima elemenata krivičnog dela ustupićemo Hrvatskoj u skladu sa sporazumom iz 2006. godine - kažu u ovom tužilaštvu, i dodaju da se na ovoj listi ne nalazi predmet pripadnika Zengi Veljka Marića kome će se i dalje suditi u Beogradu.
Na reviziji će se naći i 24 predmeta s imenima državljana Bosne i Hercegovine. Među njima su slučajevi poznati kao "Dobrovoljačka ulica” i "Tuzlanska kolona”, koji su kamen spoticanja u odnosima između dve države.
U Tužilaštvu za ratne zločine kažu da kroz bilateralne razgovore pokušavaju da pronađu pravni put za rešenje ovog problema. Iduće nedelje radne grupe Tužilaštva za ratne zločine i Tužilaštva BiH trebalo bi da održe sastanak i nastave posao na izradi sporazuma o ustupanju dokaza.
- Veoma je važno da naše Tužilaštvo za ratne zločine ima kredibilitet ne samo u Srbiji, već i u međunarodnoj zajednici. Ono se u procesuiranju ratnih zločina pokazalo kao najuspešnije u celom regionu i ne smemo dozvoliti da nam pojedinačni slučajevi uruše ugled ovog organa i države - iznosi državni sekretar Slobodan Homen.
Povezane vesti: Srbija preispituje poternice










