Izvor: Politika, 23.Sep.2011, 23:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Miloš Simović ne traži status svedoka saradnika
On predlaže smanjenje kazne njegovom bratu Aleksandru i pristaje na suočavanje sa bilo kim umešanim u atentat na premijera Zorana Đinđića
Miloš Simović, pripadnik „zemunskog klana” u izjavi dostavljenoj specijalnom tužiocu tvrdi da je iznad osobe iz tadašnje Vlade Srbije, po nadimku Ćoki, postojao još jedan naručilac ubistva premijera Zorana Đinđića.
„Izjavu Miloša Simovića trebalo bi detaljno proveriti novim saslušanjima svih onih koji su pomenuti >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da imaju veze sa atentatom. Jedino tako može da se krene sa mrtve tačke u istrazi političke pozadine ubistva Đinđića. Ne stoji argument da je reč o priči kriminalca koji se bori za sebe i spreman je da optuži svakog, zbog čega njegova reč nije nikakav dokaz. Za vreme akcije ’Sablja’ bilo je još manje dokaza, pa je atentat ipak rasvetljen, jer se upornim radom policije i tužilaštva došlo do činjenica bitnih za sud”, kaže za „Politiku” izvor blizak policiji.
U iskazu Miloša Simovića imenovana su obojica političara za koje on tvrdi da su od Milorada Ulemeka Legije i Dušana Spasojevića naručila ubistvo Đinđića. Njihova imena su poznata redakciji „Politike”, ali ih u interesu budućeg postupka ne objavljujemo. Naš izvor takođe navodi da je Miloš Simović, nudeći Specijalnom tužilaštvu svoje svedočenje, istakao da ne traži blažu kaznu za sebe, već za svog starijeg brata Aleksandra Simovića. Stariji Simović osuđen je na 35 godina zatvora kao jedan od atentatora na premijera, dok je mlađem Simoviću u tom postupku izrečena kazna od 30 godina.
„Miloš Simović spreman je da svedoči o onome što tvrdi da zna i bez statusa svedoka saradnika koji ne može ni da dobije do eventualnog ublaženja kazne od 40 godina, izrečene u postupku za zločine ’zemunskog klana’. On kaže da je spreman da se suoči sa bilo kojim svedokom ili optuženim i ističe da čak ni pokojni Dušan Spasojević, da je živ, ne bi rekao ništa više o političkoj pozadini ubistva Đinđića nego što je njemu poznato. Simović kaže da zna sve o Spasojevićevim kontaktima sa jednim od naručilaca, kao i njegovim dijalozima sa ostalima umešanim u atentat. On je rekao da zauzvrat očekuje smanjenje kazne njegovom bratu, tvrdeći da su obojici poznate iste činjenice. Mogućnost takve nagodbe, međutim, ne postoji”, kaže sagovornik „Politike”.
Na ponovljenom suđenju Miloš Simović je rekao da će ono što znaotkriti u postupku o političkoj pozadini atentata, ali bi to vrlo verovatno mogao da učini javno već u oktobru, u suočenju sa Dejanom Milenkovićem Bagzijem.
Simovićevo pominjanje političara u vezi sa atentatom na Đinđića ne predstavlja ništa novo za Specijalno tužilaštvo jer je i Milenković, još u novembru 2006. godine više puta rekao da su za plan o atentatu znali Nebojša Čović, lider DA i Vojislav Šešelj, predsednik SRS. Ni posle gotovo pet godina, te informacije, koliko je poznato, nisu istraživane, tim pre što potiču od svedoka saradnika, odnosno osobe koja je prema zakonu dužna da govori istinu jer u protivnom može da izgubi status. Podsećamo, kao svedok saradnik Bagzi je rekao da mu je Spasojević, početkom 2003. godine, u prisustvu braće Simović, kazao da je Čović upoznat sa planom o atentatu. Rekao je da je za Šešelja korišćen šifrovani nadimak Štrumpf i da je klan nameravao da ga dovede na vlast.
U Specijalnom tužilaštvu nemoguće je dobiti komentar u vezi sa navodima Miloša Simovića, niti je poznato da li se njegova izjava, koja je dospela u javnost, uopšte proverava.
Dorotea Čarnić
objavljeno: 24.09.2011
Miloš Simović ne traži status svedoka saradnika
Izvor: S media, 24.Sep.2011, 01:21
Miloš Simović, pripadnik „zemunskog klana, predlaže smanjenje kazne njegovom bratu Aleksandru i pristaje na suočavanje sa bilo kim umešanim u atentat na premijera Zorana Đinđića. ..Miloš Simović, pripadnik „zemunskog klana” u izjavi dostavljenoj specijalnom tužiocu tvrdi da je iznad...













