Malović: Zahtev za ekstradiciju Ejupa Ganića do kraja sedmice

Izvor: Blic, 09.Mar.2010, 15:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Malović: Zahtev za ekstradiciju Ejupa Ganića do kraja sedmice

Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je danas da očekuje da će resorno ministarstvo do kraja sednice uputiti zahtev Velikoj Britaniji za ekstradiciju ratnog člana Predsedništva BiH Ejupa Ganića. Malović: Ministarstvo pravde priprema dokumentaciju od oko 500 strana

Malovićeva je novinarima u parlamentu rekla da Ministarstvo pravde priprema dokumentaciju od oko 500 strana koju treba prevesti na engleski i da očekuje da će u toku sedmice ta dokumentacija biti gotova >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i podnet zahtev za ekstradiciju.

Ganić je 1. marta uhapšen u Londonu po zahtevu Srbije zbog ratnog zločina počinjenog u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, početkom maja 1992. godine, nad tadašnjim pripadnicima JNA.

Okružni sud u Londonu zakazao je za 25. mart novo ročište na kojem predstavnici Ganića i Tužilaštva Srbije treba da dostave dokaze o tome da li je osumnjičeni za ratne zločine u Velikoj Britaniji uhapšen na osnovu pravnih i valjanih tvrdnji.

Tužilaštvo Srbije ima rok od 45 dana za prikupljanje dokumenata kojima treba da dokaže da je Ganić počinio zločine za koje ga Tužilaštvo Srbije tereti i na osnovu kojih se traži njegovo izručenje Srbiji. Predstavnici Tužilaštva Srbije danas na sudu su ponovili da još nisu dobili dokazni materijal, ali da ga očekuju.

Ganić mora da ostane u pritvoru bar još dva dana

Ejup Ganić mora da ostane u pritvoru u Velikoj Britaniji još najmanje dva dana, odlučeno je danas na sudskom pretresu u Londonu. Ganićevi branioci su obavestili sudije da će Viši sud u Londonu odlučivati u četvrtak o puštanju Ganića iz pritvora uz kauciju, javio je AP.

Srbija do sredine aprila mora da podnese zvanični zahtev za ekstradiciju, a osim nje izručenje je tražila i BiH, zbog istrage za isto krivično delo.



Parlamentarci BiH traže oslobađenje Ganića


Parlamentarci BiH uručili su pismo britanskom ambasadoru u Sarajevu Majklu Totemu, upućeno Donjem domu Parlamenta Velike Britanije, u kojem se traži hitno oslobađanje Ganića.

"Ako postoji osnovana sumnja da je neki državljanin BiH počinio ratne zločine u BiH - mora da odgovara pred sudovima u BiH, a ne pred sudovima drugih zemalja", kaže se u pismu, uz ocenu da ovaj čin ne doprinosi dobrim prijateljskim odnosima između BiH i Britanije, a istovremeno i pogoršava odnose između Srbije i BiH, odnose u regiji, a u BiH dodatno pogoršava međuetničke odnose.

Ejup Ganić: Srbija eksploatiše britanske vlasti

Povodom pokretanja procesa za utvrđivanje legalnosti hapšenja Ganića, ćerka osumnjičenog za ratne zločine Emina je izjavila da je cilj odbrane da se pokrene postupak u kojem će moći da se pokaže da "Tužilaštvo Srbije krši proces ili zloupotrebljava procese britanskog suda i zloupotrebljava britanske zakone o ekstradiciji kao i vlastite bilateralne odnose sa Velikom Britanijom u političke svrhe". Olakšavajuća okolnost za Ganića je što je Haški tribunal odbacio njegov slučaj 2003.

Sarajevski list "Dnevni avaz" preneo je danas ranije izjavu Ganićevog sina Ejupa, koji je rekao da je njegov otac dao svom advokatskom timu smernice koje idu u prilog njegovoj odbrani.

"Mi imamo neke dodatne vrlo bitne dokaze koje u interesu odbrane još ne možemo objaviti, a oni još jednom potvrđuju šarlatanski odnos Srbije prema ovom slučaju i to da Srbija na najgrublji način eksploatiše britanske vlasti i pravosudne organe", rekao je Emir Ganić za "Avaz".

On je ukazao da do juče Srbija nije dostavila britanskom tužilaštvu dokaznu dokumentaciju koju je zatražio Vrhovni sud u Londonu kako bi u četvrtak mogao doneti drugostepenu odluku o Ganićevom statusu. List navodi da je za Ganića olakšavajuća okolnost jer je britanskim zakonima striktno zabranjeno da se u ovakvim procesima iznosi bilo šta što je u suprotnosti sa činjenicama koje je utvrdio Haški tribunal.

"Haški tribunal je 2003. ovaj slučaj odbacio kao neosnovan", dodao je on.

Alkalaj: Nisam dodelio diplomatski pasoš Ganiću

Ministar inostranih poslova Bosne i Hercegovine Sven Alkalaj izjavio je da on nije dodelio diplomatski pasoš ratnom članu Predsedništva BiH Ejupu Ganiću i da u tom slučaju nije zloupotrebio diskreciono pravo.

"Ganićev pasoš dodeljen je ranije, pre početka mog mandata", rekao je Alkalaj, ali nije želeo da precizira koji je prethodni ministar inostranih poslova to učinio.

Obrazlažući protestnu notu, koju je povodom Ganićevog hapšenja MIP BiH Alkalaj: Ganiću je dodeljen diplomatski pasoš pre početka mog mandata

uputilo 3. marta Srbiji, Alkalaj je rekao da za slanje protestne note "nije potrebna nikakva saglasnost u Ministarstvu".

"Naše ministarstvo, kao i svako drugo, funkcioniše po principu subordinacije. Prilikom donošenja mojih odluka nisu potrebne nikakve saglasnosti jer je prošlo davno vreme takvih potpisa i saglasnosti", rekao je Alkalaj na konferenciji za novinare u Sarajevu, nakon sastanka sa ministrom inostranih poslova Slovačke Miroslavom Lajčakom.

Alkalaj je dodao da ga, kao odgovornog za rad i funkcionisanje Ministarstva, jedino Predsedništvo BiH koje rukovodi spoljnom politikom može da "pozove ili prozove", dodavši da Srbija još nije odgovorila na ovu protestnu notu.

Zamenica ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić istakla je ranije da je sadržaj ove diplomatske note stav jedne političke grupacije u MIP-u čiji je cilj da jedan pravni proces prevede na politički teren, što je apsolutno neprihvatljivo. Ona je dodala da sadržaj note nije usaglašen u MIP-u BiH, niti predstavlja politički stav celokupnog Ministarstva.

Član Predsedništva BiH iz Republike Srpske Nebojša Radmanović uputio je predlog da se na narednoj sednici Predsedništva u dnevni red uvrsti rasprava i zauzimanje stavova o istupima službenika MIP BiH u vezi sa hapšenjem Ganića.

Ivanić: Nisam potpisao diplomatski pasoš Ganiću

Bivši ministar spoljnih poslova BiH Mladen Ivanić izjavio je danas da nije izdao diplomatski pasoš Ganiću.

"Siguran sam sto odsto da nisam potpisao diplomatski pasoš Ganiću. Jedino, Ivanić: Treba videti kada je Ganiću izdat pasoš, pa će se sve znati

ako to neko nije učinio u moje ime, a da to ne znam, odnosno, da se nešto događalo iza scene. Koliko znam, toga nije bilo", rekao je Ivanić.

On je podsetio da, prema Pravilniku MIP BiH, članovi Predsedništva BiH koji su funkciju obavljali nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, imali su pravo na diplomatski pasoš.

"Treba videti kada je Ganiću izdat diplomatski pasoš, pa će se sve znati", rekao je Ivanić i podsetio da svake godine nosilac diplomatskog pasoša mora overiti diplomatsku vizu.

Ivanić nije isključio mogućnost da je neko iz prošlog saziva Predsedništva BiH, koje su činili Borislav Paravac, Sulejman Tihić i Ivo Miro Jović, tražio izdavanje diplomatskog pasoša Ganiću.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Alkalaj: Ministru nije potrebna saglasnost zamenika

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 08.Mar.2010, 17:36

Ministarstvo inostranih poslova BiH, kao i svako drugo ministarstvo, funkcioniše na principu subordinacije i ministru nisu potrebne nikakve saglasnosti, jer je davno prošlo vreme potpisa na saglasnost, izjavio je šef diplomatije BiH Sven Alkalaj upitan da li je u slučaju upućivanja nota Velikoj...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Do četvrtka odgovor na zahtev Ustavnog suda o sudijama

Izvor: EMportal, 09.Mar.2010

Ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je danas da će Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca do četvrtka odgovoriti na pitanje Ustavnog suda da li su postojala pojedinačna obrazloženja prilikom opšteg izbora sudija i tužilaca.

Nastavak na EMportal...

Malović: Do kraja sedmice zahtev za izručenje Ganića

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Mar.2010

BEOGRAD - Ratni član Predsedništva BiH Ejup Ganić mora ostati u pritvoru u Velikoj Britaniji još najmanje dva dana, odlučeno je danas na sudskom pretresu u Londonu, a ministarka pravde Snežana Malović izjavila je ranije danas da očekuje da će resorno ministarstvo do kraja sedmice uputiti zahtev...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.