Izvor: Blic, 17.Sep.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MUP: Bez panike, nema satanista
MUP: Bez panike, nema satanista
U Novom Sadu i okolini ne postoji organizacija koja bi mogla da izvede satanistički ritual kojim se preti u pismima upućenim u Dečje selo i šest novosadskih osnovnih škola. Postoje grupe koje bi mogle da naprave sitnije nevolje, ali ritual sa žrtvovanjem dvanaestogodišnje devojčice sigurno ne - izjavio je portparol novosadske policije Stevan Krstić, navodeći da nema razloga za paniku i zabrinutost roditelja.
Prema rečima sociologa >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Žolta Lazara, u Vojvodini postoji nekoliko desetina grupa koje organizuju kvazirituale, ali nema ozbiljnih satanističkih organizacija. Postoje grupe koje 'koketiraju' sa satanističkim ritualima i koje okupljaju uglavnom starije tinejdžere i mlade ranih dvadesetih godina. To su uglavnom potkulturne grupe, poput darkera, koje povezuje određena vrsta muzike. Kako Lazar objašnjava, za ove grupe mladih karakteristično je skrnavljenje groblja, pisanje grafita po crkvama i bogomoljama.
- Iako određeni rituali zahtevaju žrtvu, čak i u svetu gde su ovi kultovi mnogo rašireniji, ljudskih žrtava nema i uglavnom se žrtvuju petlovi. Verujem da je reč o nečijoj neslanoj šali, jer je jako teško na jednom mestu sakupiti toliko bolesnih ljudi koji bi mogli da ubiju dete - kaže Lazar.
Iako se od prijema prvog pretećeg pisma u Dečje selo, pre deset dana, nije desilo ništa što bi ukazivalo na pokušaj ostvarenja pretnji, kapije škola u koja su stigla upozorenja, 'Vuk Karadžić', 'Žarko Zrenjanin', 'Jovan Popović', 'Miloš Crnjanski', 'Nikola Tesla' i 'Prva vojvođanska brigada', zatvorene su. Kapije se otključavaju samo u vreme početka i kraja nastave i zaključavaju se čim časovi počnu. Uprave škola i policija veruju da pismo ne predstavlja ozbiljnu pretnju, ali smatraju da su dužni da uvedu mere predostrožnosti.
- Odeljenske starešine su đacima saopštile kakva je situacija, sa decom nemamo problema. Za sada nismo dobili zvanična uputstva na koji način da postupamo i kako da ovo saopštimo učenicima i roditeljima. Naša škola nema posebno školsko obezbeđenje, ali smo pod stalnim nadzorom rejonskih policajaca. Pošto ne možemo da pratimo situaciju posle nastave, sugerišemo roditeljima, pogotovo dece koja su u drugoj smeni, da dođu po njih - kaže Perko Ilić, direktor Osnovne škole 'Nikola Tesla'. Prema njegovom mišljenju, pretnja u pismu nije realna, ali je škola dužna da preduzme sve mere da zaštiti đake. H. D. - M. Pu. - D. B.



