
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jul.2024, 07:21
Lipovac, selo sa najviše vinarija u Srbiji - ovogodišnja berba dve nedelje ranije
Selo Lipovac kod Topole danas je poznato po tome što se u njemu nalazi najviše vinarija u Srbiji na jednom mestu. Devet vinarija, među kojima je i "Podrum vina koreni," smeštene su na terenu koje pogoduje vinskim sortama grožđa sa ružom vetrova, velikim brojem sunčanih dana i sa nadmorskom visinom od preko 300 metara. Ipak klimatske promene dovele su i do toga da se menja stil proizvodnje vina.
Opštinu Topola često zovu i srpska Toskana. To je ne samo zbog reljefa koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << podseća na italijanska vinogorja već i zbog broja vinarija, a samo u selu Lipovac podignuto je čak devet. Među vinogradarima tog kraja je i Nemanja Petrović koji ima pet hektara vinograda u rodu. Iako je još rano za procenu ovogodišnjeg roda klimatske promene počele su da utiču i na vinograde.
"Najviše bih voleo da su ovako sušni periodi i to krajem avgusta početak septembra kada dođe onaj finalni deo sazrevanja grožđa i kada dolazi do fenolne zrelosti. Ovi u najavi temperaturni skokovi, visoke temperature i ostalo su potpuno promenile stil i oblik vina koje možemo da probamo iz Srbije ali i iz regiona. Imamo sve alkoholnija vina gde moramo sačekati fenolnu zrelost a u međuvremenu dođemo do velikog procenta šećera pa onda imamo i veliku količinu alkohola što stvara komplikacije u građenu određenog stila vina tako da iskusni i spretni vinogradari i vinari će doći do dobrog rezultata ali borba ni malo nije jednostavna. Vrlo je interesantan Lipovac zato što ovde imate vrlo šarenolik izbor sortimenta od primitiva do palave, kod nas je aleksandrijski muskat ili malaga tako da u Lipovcu možete pronaći gotovo sve postojeće odnosno poznate sorte i internacionalne i domaće", kaže za RTV vinogradar i vinar Nemanja Petrović iz sela Lipovac.
Prema procenama stručnjaka ovogodišnja berba grožđa započeće dve nedelje ranije.
"Što se tiče vinove loze to je biljka koja voli sunce ali ne voli preveliku vlagu. Ako u narednom periodu budemo imali periode sa dužim kišnim intervalima postoji realna opasnost od pojave biljnih bolesti. Ove godine ćemo imati situaciju da će berba osetno biti ranije u odnosu na višegodišnje proseke. Na terenu pre pet, šest dana sam video prve bobice koje su promenile boju što je najmanje dve a možda i tri nedelje pre standardnih datuma kada imamo promenu boje na bobicama sorata prve epohe zrenja", objašnjava savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo Danko Petrović.
Iako je vinarija Nemanje Petrovića registrovana pre dve godine u ovoj porodici tradicija vinogradarstva traje već pet generacija. Kapaciteti vinarije "Podrum koreni 1934" iznosi 20 hiljada litara vina jer se ide više na kvalitet nego na količinu.
"To je još od osnivanja čuvene Venčačke zadruge 1903. godine gde su moji preci bili jedni od osnivača i gde su sa 24 000 čokota ušli u zadrugarstvo i u zadruzi su bili prisutni sve do 1934. godine kada je napravljen porodični podrum gde se sada nalazimo. Imamo i najstariji zasad iz 1977. godine i taj zasad i dalje negujemo naročito zbog sorti grožđa koje su tu zastupljene a to je pre svega aleksandrijski muskat odnosno muskat malaga. To je sorta grožđa kojom se porodica bavi još od tridesetih godina kada je sorta došla u Venčačku zadrugu. Aleksandrijski muskat je u stvari roditelje muskat tamjanike i muskat hamburga tako da govorimo o jednoj vrlo staroj muskatnoj sorti koja ima raskošnu aromatiku koja je iskombinovana citrusnim i voćnim mirisima a paralelno poseduje dosta cvetnih mirisa", zaključuje Petrović.
Topli dani i hladne noći su idealna kombinacija za vinovu lozu. Međutim ako visoke temperature potraju uticaće na sadržaj šećera u širi za vinske sorte, što je bitan parametar koji utiče na sam kvalitet grožđa a kasnije i vina.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...