Kosmet baš briga za šverc narkotika

Izvor: Vesti-online.com, 04.Mar.2011, 11:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosmet baš briga za šverc narkotika

Kosovo i Metohije je tranzitno područje za avganistanski heroin na putu za Evropu, ali i samo ima sve veći problem sa narkoticima, ističe se u izveštaju koji je Stejt department uputio američkom Kongresu.

Kosmet se suočava sa izazovima u borbi protiv krijumčarenja droge "zbog poroznih granica i korupcije u redovima granične policije i carine", navodi se u godišnjem Izveštaju o međunarodnoj strategiji za kontrolu narkotika i konstatuje da kosmetska policija ima ogranične >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << resurse, a borba protiv droge joj je na niskoj lestvici prioriteta.

U izveštaju se napominje da preko KiM prolazi heroin koji u pokrajinu stiže preko Turske, a kokain i marihuana preko crnogorskih i albanskih luka, na putu za Evropu. Tu se droga prepakuje, pa transportuje dalje.

Stejt department primećuje da je, s obzirom na količinu koja se švercuje, bilo je malo hapšenja, uglavnom pojedinaca zbog posedovanja manje količine droge, a postoje uverljive tvrdnje o korupciji u i među službenicima carine.

Pored toga, ističe se da, zbog pitanja statusa Kosmeta i nepoverenja u tamošnju policiju, u zemljama u okruženju postoji oklevanje da se sprovode zajedničke istrage sa prištinskim vlastima.

Tipičan slučaj korupcije je, kako piše u izveštaju, policajac ili carinik koji za određenu sumu "zažmuri na jedno oko", ali ima optužbi da su političari i ličnosti iz organizovanog kriminala uticali na istrage i sudske procese.

Crna Gora nastavlja da bude značajna tranzitna ruta za heroin, kanabis i kokain u zapadnu Evropu zbog svoje pozicije, ocenjeno je u novom izveštaju Stejt departmenta.

"Crna Gora ostaje značajna švercerska ruta za trafiking narkotika, ali su najviši državni zvaničnici pokazali predanost da sarađuju sa SAD i njenim partnerima u globalnim naporima za borbu protiv droge", piše u dokumentu.

"Većina posmatrača veruje da su se policijske istrage fokusirale na organizatore na nižem nivou u kriminalnim grupama, ulične dilere i korisnike droge, dok su veliki šverceri retko hapšeni", navodi se u izveštaju.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.