Ko je sve u Srbiji pod elektronskim nadzorom?

Izvor: Blic, 26.Jun.2011, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko je sve u Srbiji pod elektronskim nadzorom?

BEOGRAD - Bivši direktor za onkologiju i radiologu Nenad Borojević, prva je osoba u Srbiji kome je određen elektronski nadzor, dok je još u toku krivični postupak u kome se on tereti za primanje mita.

Borojević je uhapšen 30. juna 2010. godine okviru policijske akcije „kraba", a odlukom Specijalnog suda krajem maja je posle 11 meseci pušten iz zatvora, uz obavezu da u daljem toku postupka bude u kućnom pritvoru, ali će moći da radi.

Koliko je u javnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << poznato pod elektronskim nadzorom u Srbiji se trenutno nalazi sedam osoba.

Među njima su od nedavno folk pevačica Svetlana Ražnatović i njena sestra Lidija Ocokoljić, koje su osuđene na kućni zatvor.

Za razliku od Borojevića, sestre Ceca i Lidija, će za svaki eventualni izlazak morati da dobijaju dozvolu suda.

Poznata pevačica i njena sestra Lidija Ocokoljć su narukvice za elektronski nadzor dobile 22. juna, pošto je sud potvrdio njihovu nagodbu sa tužilaštvom.

Ražnatovićeva je priznala da je protivpravno prisvajala novac od transfera 10 fudbakera FK "Obilić" u inostrane klubove i bez dozvole držala 11 pištolja, a Ocokoljić da je pomagla sestri u malverzacijama.

U skladu sa sporazumom o priznanju krivice one će u kućnom zatrvoru provesti osam, odnosno šest meseci i platiće novčanu kaznu od milion i po evra.

I vlasnik firme "DTM Relations" Nikola Dimitrijević se nagodio.

On je u zamenu za godinu dana kućnog zatvora priznao da je odbeglom narko-bosu Darku Šariću omogućio kupovinu firme "Mitrosrem".

Kazna kućnog zatvora u Srbiji je prvi put izrečena Z. J. iz Kraljeva, koji je pravosnažno osuđen na pet meseci zbog teškog dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.

Odašiljač za elektronski nadzor na nogu mu je postavljen 5. januara, a njegova kazna istekla je početkom juna.

Mogućnost izricanja mere elektronskog nadzora uvedena je oktobra prošle godine i ona može biti određena samo za kazne zatvora do godinu dana.

Osuđenicima koji kaznu služe u kućnom zatvoru zabranjeno je da napuštaju kuću bez posebne dozvole suda, ali ukoliko su stalno zaposleni imaju pravo da idu na posao.

Njihovo kretanje se 24 sata dnevno nadzire se iz Centra za monitoring Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, koja je „u startu" nabavila 200 narukvica za elektronski nadzor.

Ukoliko prekrše odredjene mere, Uprava o tome obavestava sud koji u tom trenutku meru kućnog zatvora može da zameni i osudjenika uputi na dalje izdržavanje kazne u zatvor.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.