Izvor: Politika, 11.Feb.2008, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ko je planirao ubistvo
U Okružnom sudu u Kruševcu počelo suđenje optuženim policajcima za otmicu i ubistvo hrvatskog državljanina
Kruševac – Sudski proces optuženima za otmicu i ubistvo poslastičara Jakupa Hajdinija (34) iz Gostivara, koji je imao hrvatsko državljanstvo, počelo je juče u Okružnom sudu u Kruševcu. Optužnica koju je podigao zamenik okružnog javnog tužioca Srđan Živić, tereti za otmicu i ubistvo policajce Igora Marića (23) i Aleksandra Jovanovića (21) >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << iz Trstenika i Milana Veljovića (22), šumarskog inženjera, inače sina penzionisanog policajca, takođe iz Trstenika.
Prema navodima optužnice, Jovanović i Veljović su 5. maja 2007. godine, u večernjim časovima, u policijskim uniformama stopirali Hajdinija u Bubanj potoku, na autoputu Beograd – Niš, i ušli u njegov „sitroen c 4”. Hajdini je putovao iz Hrvatske u Gostivar, u posetu svojim roditeljima. „Stopere” i njihovu žrtvu je svojim vozilom marke „opel kalibra” pratio policajac Igor Marić. Predusretljivi Hajdini usput nije ni slutio šta mu se sprema, pa se, kada su stigli blizu Paraćina, javio svojim mobilnim telefonom roditeljima, najavljujući dolazak. U blizini Pojata „stoperi” su pokazali svoje pravo lice. Na neosvetljenom parkingu jedan od njih udario je u glavu vozača Hajdinija, a zatim su ga, kada ih je „opel kalibrom” sustigao Marić ugurali na zadnje sedište.
Otmičari su žrtvu odvezli put Trstenika, u šumu na gočkom putu, iznad Vrnjačke Banje. Od Hajdinija su oduzeli 350 evra, nešto kuna, mobilni telefon i dokumenta, a onda ga ubili u šumi lopatom i ašovom, i zakopali.
Nešto kasnije su, na osnovu oglasa, pronašli kupca za Hajdinijev automobil u Tomaševcu kod Pančeva i prodali ga za 3.000 evra, pa podelili novac.
Krajem maja stigla je poternica od Interpola o nestanku Hajdinija, pa su inspektori Policijske uprave u Kruševcu započeli traganje, da bi 29. maja uhapsili svu trojicu.
Prvog dana suđenja saslušani su Aleksandar Jovanović i Igor Marić.
Aleksandar Jovanović je delimično priznao krivicu, ali samo za otmicu, tvrdeći da nije učestvovao u ubistvu, a da su to u gočkoj šumi učinili Marić i Veljović. On je, prema jučerašnjem iskazu, morao da sluša dve godine starijeg, iskusnijeg i znatno snažnijeg Marića. Jovanović je detaljno opisao ceo događaj.
Prema izjavi Jovanovića, koji je inače radio u Policijskoj stanici u Rakovici, i često putovao autobusom i stopom, Marić je u jednom kafiću u Trsteniku isplanirao da „odrade” jedan strani automobil i da poprave svoj budžet. O ubistvu vozača nije bilo ni reči, rekao je Jovanović.
Suprotno njegovoj izjavi Marić je tvrdio da on uopšte nije išao dalje od Trstenika, prema Goču i da ne zna šta se tamo dogodilo. Na pitanje predsednika Sudskog veća Tatjane Mišić kako to da ništa nije znao danima o sudbini vozača, on je odgovorio da je pitao Jovanovića, a da mu je ovaj rekao da je „sve u redu”. U sve to je posumnjao kada je „stigla depeša o nestanku jednog vozača, hrvatskog državljanina, i primetio da mu neko prisluškuje mobilni telefon”.
Optuženi policajci, prema navedenim dokazima, nisu bili uzorni u svom poslu. Protiv njih su vođeni disciplinski postupci. Marić i Jovanović su u Vrnjačkoj Banji optuženi zbog pronevere i lažnog prijavljivanja.
Suđenju su prisustvovali i rodbina ubijenog Hajdinija, supruga Aćima, brat Muhamed i vlasnik radnje iz Zagreba Imbrli Abdurahim.
– Nemam primedbi na suđenje. Samo, za ovaj zločin, ne samo zbog Hajdinija, potrebna je doživotna robija. Moja maloletna deca, četvorogodišnji Alidža i osmogodišnja Zeina za ceo život su unesrećeni – rekla je Aćima za „Politiku”.
Suđenje se nastavlja saslušanjem trećeoptuženog Milana Veljovića i drugih svedoka.
Rade Stanković
[objavljeno: 12/02/2008]


















