Ko je naredio nelegalna prisluškivanja

Izvor: Politika, 01.Feb.2009, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko je naredio nelegalna prisluškivanja

Dragan Todorović traži podatke o akcijama „Šumadija“, „Kaktus“ i „Mačva“ dok je za BIA ovaj slučaj završen – podnošenjem prijava

Akcije prisluškivanja nekadašnjeg Resora državne bezbednosti (RDB) pod nazivima „Šumadija”, „Kaktus” i „Mačva”, ponovo su u žiži interesovanja javnosti. O ovim akcijama vođenim 2001. i 2002. godine narednih dana moglo bi da se diskutuje na sednici skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << jer je predsednik ovog odbora radikal Dragan Todorović potvrdio da još nije dobio odgovor od BIA zatražen 14. juna prošle godine po pitanju prisluškivanja.

Todorović kaže da su te akcije izvedene ilegalno, budući da njegova saznanja govore da za ta prisluškivanja nisu dobijene saglasnosti Vrhovnog suda Srbije.

Todorović, kako je juče izjavio za naš list, smatra da bi razjašnjavanje okolnosti pod kojima su prisluškivanja izvedena, moglo da otkrije neke bitne činjenice iz bliske prošlosti, čak i da baci novo svetlo na slučaj atentata na premijera dr Zorana Đinđića.

– To bi moglo da se razjasni kroz neke stvari kojih možda ima u dokumentima o ovim akcijama, a koje se tiču kretanja tadašnjeg premijera – rekao je Todorović.

– Bitno je pitanje ko je naredio ta prisluškivanja. U to vreme, dakle posle petooktobarskih promena, radnici RDB su radili po pravilima službe, pa nisu mogli da preduzimaju ništa bez naređenja „odozgo". Dakle, bez znanja tadašnjeg ministra i načelnika ove službe, prisluškivanja nisu bila moguća. Posebno pitanje je ko je koristio informacije pribavljene u tim akcijama. Gde su i kod koga su završavale – pita Todorović.

U BIA je juče našem listu potvrđeno da su primili zahtev od narodnog poslanika Dragana Todorovića, rekavši da ne žele da komentarišu njegove navode o akcijama prisluškivanja, zbog postupka koji se vodi pred nadležnim sudom. Kako nam je rečeno, na postupak je stavljena oznaka tajne i on se vodi po krivičnoj prijavi koju je BIA podnela 2004. i 2005. godine, protiv dvojice bivših funkcionera MUP-a i RDB-a.

Prijave su, kao što je ranije objavljeno, podnete protiv Dušana Mihajlovića, bivšeg ministra policije, i Gorana Petrovića, načelnika RDB, u vreme kad su izvedene akcije „Šumadija”, „Kaktus” i „Mačva”. Prijava sadrži pravnu kvalifikaciju: „zloupotreba službenog položaja”, ali zapravo bivši funkcioneri MUP-a i RDB-a se terete za prisluškivanja novinara Vuka Cvijića i advokata Tome File. Slučaj je sada u istražnom odeljenju Drugog opštinskog suda koji bi trebalo da odluči da li će se Mihajloviću i Petroviću suditi.

Jedan od osumnjičenih Goran Petrović, bivši načelnik RDB-a, nije želeo juče ništa da komentariše po ovom pitanju. Na taj korak se odlučio pošto je na ceo slučaj stavljena oznaka službene tajne, pa „ne želi da javnim izjavama krši zakon”.

Doduše, ovim krivičnim prijavama su obuhvaćene akcije „Šumadija” i „Kaktus”, dok se operativna akcija „Mačva” nigde ne spominje. Slučaj je specifičan i zbog toga što se bivši funkcioneri terete za „nezakonite mere” prema dve osobe, a akcijama prisluškivanja bilo je obuhvaćeno, prema nezvaničnim informacijama, više od 40 ljudi.

O akcijama prisluškivanja o kojima sad Todorović priča, javnost dakle već dugo zna. Prvi put se za to čulo još krajem 2001. godine, kada je lider radikala Vojislav Šešelj u emisiji „Nije srpski ćutati” izvadio dokumente koji ukazuju da se izvodi akcija „Mačva”. Potvrda da su dokumenti koje je Šešelj pokazao autentični, stigla je, doduše nezvanično, praktično istog dana od jednog tadašnjeg visokog državnog funkcionera.

Novinar Vuk Cvijić saznao je da je prisluškivan kada je oktobra 2004. u redakciju lista „Danas”, u kojoj je ovaj novinar tada radio, stiglo anonimno pismo, koje je zapravo bilo izveštaj RDB-a o „merama protiv” Cvijića. Ispostavilo se da je „obrađivan” u sklopu operativne akcije „Šumadija” pod šifrom „Cer”, pri čemu su „na slušanju” bila dva njegova telefona – fiksni i mobilni. Dan pošto je list „Danas” objavio ovu informaciju, redakciji se javio Rade Bulatović, tadašnji direktor BIA, koji je potvrdio autentičnost dokumenta.

Nekoliko meseci kasnije, advokat Toma Fila izjavio je da ima zapisnik o svojim telefonskim razgovorima koje je prisluškivao DB. Zatim je Advokatska komora Srbije od Vrhovnog suda Srbije tražila odgovor na pitanje da li je bilo prisluškivanja advokata. Vrhovni sud je tada odgovorio da nijedan advokat nije prisluškivan po odobrenju tog suda, na osnovu čega je utvrđeno da je Fila nezakonito prisluškivan. Akcija prisluškivanja File nosila je operativni naziv „Kaktus”, pod šifrom „Fiki”.

Vuk Cvijić očigledno je bio „bezbednosno interesantan” tajnoj policiji zbog serije tekstova u dnevniku „Danas” iz prve polovine 2001. godine, u kojima je otkrivao dotad nepoznate detalje iz istrage ubistva na Ibarskoj magistrali. S druge strane, advokat Toma Fila u vreme opservacije bio je u gotovo svakodnevnim kontaktima sa Slobodanom Miloševićem.

Dušan Telesković

[objavljeno: 02/02/2009]

Nastavak na Politika...



Povezane vesti

Todorović: Biće zapanjujućih rezultata prisluškivanja

Izvor: Press, 31.Jan.2009, 23:37

Radikal Dragan Todorović, predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost, kaže za Press nedelje da bi akcije prisluškivanja „Šumadija", „Kaktus" i „Mačva", koje je pokrenula Služba državne bezbednosti 2001. godine, mogle da pokažu zapanjujuće rezultate, ali o detaljima ne želi...

Nastavak na Press...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.