
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Jun.2020, 13:23
Kikinda izdvojila 20 miliona za ruralni razvoj
Za realizaciju Programa podrške sprovođenja poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja, kikindska lokalna samouprava je i ove godine izdvojila 20 miliona dinara. Sa planiranih 15 mera, obuhvaćeni su svi segmenti poljoprivredne proizvodnje, a konkursi su otvoreni do utroška sredstava. Tokom 2019. godine, tu mogućnost iskoristilo je oko 700 poljoprivrednika.
Registrovana poljoprivredna gazdinstva sa teritorije Kikinde i okolnih mesta i ove godine mogu iskoristiti sredstva >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << namenjena ruralnom razvoju. U gradskom budžetu je za 15 mera izdvojeno 20 miliona dinara.
„Pomažemo stočare, pomažemo pčelare, poljoprivredna gazdinstva za ratarsku proizvodnju i za nekoliko mera već je izuzetno dobar odziv, kao što je mera namenjena za kupovinu opreme za pčelare“, kazao je Imre Kabok, član Gradskog veća Kikinda.
Zahvaljujući mogućnosti subvencionisanja nabavke opreme, za koju je izdvojeno oko pola miliona dinara, 17 kikindskih pčelara ostvarilo je pravo na refundiranje dela troškova. Kikindski pčelar Miroslav Mrđa iskoristio je prošlogodišnju subvenciju, a odborena su mu sredstva i u okviru aktuelnog lokalnog konkursa.
„A ove godine kupio sam opremu za vrcanje meda, sa željom da podignem na viši nivo kako kvalitet finalnog proizvoda, tako i da olakšam proizvodnju. Tačnije, kupio sam prohromsku kadu za vrcanja meda i mislim da će to imati svoju namenu u budućnosti i odgavarajući cilj će biti postignut“, saopštio je Miroslav Mrđa, pčelar iz Kikinde.
Pored subvencija resornog Ministarstva, i kikindska lokalna samopuprava daje dodatne subvencije za osiguranje useva,a to je još jedna mera za koju je poziv i dalje otvoren. Nakon završenog tendera, izabrana je najpovoljnija ponuda poslovne banke koja će u narednom periodu poljoprivrednicima obezbediti beskamatne zajmove:
„Ta banaka će izaći u susret poljoprivrednicima u davanju zajma na godinu dana beskamatno, znači bez ikakvih troškova. Visina zajma je od 100 do 500 hiljada dinara, u zavisnosti od mogućnosti poljoprivrednog gazdinstva, odnosno od toga koliko zemlje poseduju“, kazao je Kabok.
Na taj način, pored 20 miliona dinara budžetskih sredstava, poljoprivrednicima će uskoro biti na raspolaganju i 50 miliona bankovnih sredstava, što će svakako biti dodatni impuls za poljoprivrednu proizvodnju na severu Banata.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...