Kalinić  u pritvoru Specijalnog suda

Izvor: Studio B, 25.Avg.2010, 10:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kalinić u pritvoru Specijalnog suda

Pripadnik "zemunskog klana" Sretko Kalinić izručen je Srbiji noćas nešto pre dva časa i smešten u pritvorsku jedinicu Specijalnog suda u Beogradu.

Kalinić je prvi državljanin Hrvatske koji je izručen Srbiji posle potpisivanja međudržavnog sporazuma.

Iz Hrvatske, Kalinić je u Srbiju prebačen avionom Vlade Srbije, a operaciju ekstradicije iz zagrebačkog zatvora u Dubravi do Beograda izvela je antiteroristička jedinica MUP-a Srbije.

Nepunih pola >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << sata kasnije, pripadnici MUP-a su trasom koja je unapred pripremljena, uz specijalno obezbeđenje duž cele trase, sproveli Kalinića do planiranog objekta i predali ga pripadnicima Uprave za izvršenje krivicnih sankcija Ministarstva pravde, izjavio je Tanjugu ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

Objekat u kom je smešten Kalinić će obezbeđivati i pripadnici Žandarmerije, naglasio je Dačić.

Po njegovim rečima, MUP je sve detalje oko izručenja Kalinića čuvao u najstrožoj tajnosti želeći da izbegne bezbednosne rizike koji su mogli biti "skopčani" sa operacijom izručenja.

Kalinić je u odsustvu osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Zorana Djinđića i 40 godina zbog učešća u 19 ubistava, tri otmice i dve terorističke akcije.

"MUP očekuje da će njegovim iskazom mohi da bude rasvetljen i niz drugih krivičnih dela koja su spominjana u prethodnom periodu i da će se time doprineti proširivanju krivičnih prijava povodom nekih drugih krivičnih dela koja su izvršena u prošlosti", naveo je ministar policije.

Reč je o 10 do 20 ubistava koja je Kalinić spomenuo u iskazima hrvatskim istražnim organima, precizirao je Dačić.

Državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen rekao je Tanjugu da je Kalinić smešten u pritvorsku jedinicu Specijalnog suda.

Kalinić, koji ima hrvatsko državljanstvo pošto je 1974. godine rođen u Zadru, važi za najbrutalnijeg ubicu "zemunskog klana", u kojem se - prema pisanju štampe - "aktivirao" nakon što je tokom oružanih sukoba na Kosovu i Metohiji 1999. upoznao ubijene vođe tog klana, Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma.

Glavni egzekutor "zemunaca", Kalinić je poznat po likvidacijama iz automobila u pokretu, ali i po svojoj surovosti - zbog koje je dobio nadimak "zver".

Kalinić je posle višegodišnjeg bekstva, od ubistva premijera Djinđića 12. marta 2003, uhvaćen u Zagrebu 8. juna, kada ga je iz vatrenog oružja ranio Miloš Simović, takođe pripadnik "zemunskog klana".

Juče je u Hrvatskoj osuđen na 18 meseci zatvora zbog falsifikovanja pasoša.

Pošto mu je suđeno u odsustvu, Kalinić ima pravo da zahteva ponavljanje suđenja.

Ukoliko zatraži ponavljanje ovih postupaka, do izricanja pravosnažne presude boraviće u pritvoru, dok se ne steknu uslovi za upućivanje na izdržavanje kazne.

Nastavak na Studio B...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.