Izvor: B92, 25.Feb.2009, 15:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako protiv kompjuterskog kriminala

Beograd -- Državni sekretar MUP-a Srbije Dragan Marković kaže da Srbija treba da jača kapacitete za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.

"Savremeni razvoj informacione tehnologije i globalne kompjuterske mreže omogućuju izvršenje novih oblika krivičnih dela iz oblasti visokotehnološkog kriminala, koja ranije nisu bila prisutna u našem društvu", kazao je Marković u Palati Srbije, na otvaranju Nacionalne ekspertske radionice o unapređenju bezbednosti u oblasti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << visoke tehnologije.

On je rekao da borba protiv te vrste kriminala zauzima značajno mesto u Strategiji za borbu protiv organizavanog kriminala u Srbiji, što je jedan od uslova u procesu evropskih integracija.

Državni sekretar je podsetio da je Srbija 2005. godine potpisala Konvenciju Saveta Evrope o sajber kriminalu i iste godine donela Zakon o organizaciji državnih organa za borbu protih visokotehnološkog kriminala.

Vlada Srbije je 2007. formirala Savet za nacionalnu bezbednost, koji koordinira rad svih ministarstava i sekotora bezbednosti, kao i bezbednosnih i obaveštajnih službi.

O kompjuterskom kriminalu u Srbiji i borbi protiv njega govorila je gošća Vesti B92 Lidija Komlen-Nikolić, tužiteljka za visokotehnološki kriminal u Srbiji. Možete pogledati ceo intervju sa tužiteljkomLidijom Komlen-Nikolić.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.