Hvatač munja

Izvor: Politika, 29.Maj.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hvatač munja

U oblasti zaštite od gromova ima dosta površnosti, tvrdi inženjer Obradović

Valjevo – Tokom leta u Srbiji prosečno bude oko 35 dana sa grmljavinom, a godišnje od udara groma pogine 15 osoba. Inženjer elektrotehnike iz Valjeva Milovan Obradović, koji se pune tri decenije bavi zaštitom objekata od udara groma, a i dugogodišnji je član državne komisije za standardizaciju pri evropskoj IEC-asocijaciji, ističe za „Politiku” da, iako su naši propisi >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << pre 12 godina usklađeni sa evropskim, još ima improvizovanja i površnosti u ovoj oblasti.

– Kada je u pitanju zaštita od udara groma, ključnu ulogu imaju licencirani projektanti za ovaj posao. Oni su ti koji sagledavaju sve relevantne podatke i okolnosti, posle čega se po standardizovanim metodama određuje način i vrsta zaštite. Posle donošenja uredbe iz 1991. o uklanjanju radioaktivnih gromobrana, danas se najčešće koriste takozvane štapne hvataljke i Faradejev kavez. Iskustva govore da su hvataljke sa uređajem za rano startovanje, čiji je poluprečnik zaštite od 79 do 120 metara, izuzetno efikasne i pogodne za objekte u gradskoj zoni, a cena im je, zavisno od radijusa, između 1.000 i 2.000 evra. I zaštita Faradejevim kavezom, odnosno metalnim trakama, takođe je vrlo sigurna i podesna za ugradnju na privatnim kućama –objašnjava Obradović.

Naš sagovornik kaže da se u poslednje vreme investitori stambenih objekata odgovornije ponašaju u oblasti zaštite od udara groma, na šta utiče i pojačan nadzor vatrogasne inspekcije, u čijoj je nadležnosti kontrola zaštitnih instalacija i uređaja. U seoskim i prigradskim sredinama, međutim, situacija je bitno drugačija:

– Ljudi na selu se oslanjaju na to da će ih zaštititi neko visoko drvo, dalekovodni stub ili planinski vrh. Doduše, u poslednje vreme ugrađuju i fidove sklopke, koje im štite instalacije i kućne aparate od takozvanog prenapona. Ne želim nikoga da plašim, ali to nije dovoljno niti pak postoje pravila gde će grom udariti, jer munja bira liniju najmanjeg otpora ka zemlji. Onima koji grade kuće savetujem da kvalitetno urade temeljno uzemljenje i po završetku postave na krov Faradejev kavez. Za kuću od 300 kvadrata to košta oko 50.000 dinara, a zaštita je stopostotna. Isto se može uraditi i na starim kućama – kaže inženjer Obradović, uz ocenu da su naši gradovi, kao i privredni objekti, relativno dobro zaštićeni od udara groma. Na kraju, naš sagovornik predlaže da Republički hidrometeorološki zavod izda brošuru koja bi bila besplatno deljena, a koja bi građane upoznala sa pravilima ponašanja i lične zaštite tokom perioda grmljavine.

B. Novović

[objavljeno: 30.05.2008]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.