Izvor: RTS, 19.Jun.2015, 08:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Haradinaj ostaje u Sloveniji
Sud u Kranju odlučio je da će Ramuš Haradinaj ostati u Sloveniji pošto sud mora da procesuira njegovu žalbu pre nego što nastavi da razmatra ekstradicioni zahtev Srbije.
Sud je saopštio da je dobio žalbu na način vođenja procedure u vezi sa uhapšenim, javila je agencija STA.
Sud je zatražio da tužba bude kompletna, pošto ne uključuje punomoćje za branioca od strane podnosioca tužbe, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kako bi mogao da je procesuira, navodi STA.
Istovremeno, sud je objasnio da je "u slučaju ekstradicije stranca, Srbiji na osnovu međunarodne poternice, uhapšena osoba obećala da neće napustiti zemlju".
Slovenački pravosudni organi, kako su javili tamošnji mediji, proveravaju srpsku poternicu i čekaju eventualni zahtev Srbije za izručenje.
Srbija nije odgovorna
Ramuš Haradinaj, koji je u sredu uhapšen na ljubljanskom aerodromu po poternici Srbije, izjavio je da Srbija sa tim nema veze, već da se u to uplela Slovenija, dok vladu Kosova smatra nesposobnom da reši njegov problem, prenosi Tanjug.
Haradinaj je u izjavi za prištinski TV Rokum rekao da mu nije jasno zašto mu slovenačke vlasti još nisu dale pasoš kako bi mogao da se vrati na Kosovo.
Upitan da li iza ovoga stoji Srbija, Haradinaj je rekao da "sa ovime Srbija nema veze".
"Ta optužnica datira od 2004, tadašnje države koja se zvala Srbija i Crna Gora", rekao je i dodao da je proputovao Nemačku i Austriju i da ga niko nije zaustavio nigde, a da se to dogodilo u Ljubljani.
Podsetio je da ga je Haški tribunal dva puta oslobodio krivice za ratne zločine.
"Država Slovenije je upletena u ovo, ali zašto se Slovenija ponaša ovako nije mi jasno", rekao je Haradinaj.
Članove kosovske vlade je nazvao "bednicima", koji, kako je rekao, ne smeju da donose odluke i da reše probleme.
Kosovski parlament je izglasao Rezoluciju povodom hapšenja Haradinaja u Ljubljani kojim se traži od Vlade Slovenije da bezuslovno i momentalno vrati diplomatski pasoš lideru Alijanse za bezbednost Kosova i dozvoli mu povratak u Prištinu.
Rezolucijom se traži i da kosovska vlada od Brisela zatraži "čišćenje" Interpolovih poternica, a Sloveniji zbog hapšenja bivšeg premijera uputi protestnu notu.
Istovremeno, Alijansa mladih Kosova saopštila je da sa "dubokim razočaranjem" prati slovenačku maskaradu nakon njima potpuno neshvatljivog hapšenja lidera ABK Ramuša Haradinaja, i upozorava da neće sedeti skrštenih ruku niti će preuzeti odgovornost za eventualnu eskalaciju stanja na Kosovu.
"Ovo nije naša želja već jedino rešenje koje nam se nameće", navodi se u saopštenju AMK, prenosi Kosovapres.















