Godišnjica smrti vojvode Radomira Putnika

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Maj.2018, 08:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Godišnjica smrti vojvode Radomira Putnika

Na beogradskom Novom gradu danas će biti obeležena 101. godišnjica smrti vojvode Radomira Putnika.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Negovan Stanković predvodiće državnu ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti kod groba vojvode Putnika - centralna aleja beogradskog Novog groblja.

Kod groba proslavljenog vojskovođe biće položeni lovorovi venci i odate najviše državne i vojne počasti.

Vence >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << će položiti i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grada Beograda, potomci vojvode Radomira Putnika kao i predstavnici nevladinih organizacija opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

Organizator komemorativnog okupljanja je Vlada Srbije - Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.

Radomir Putnik, rođen 24. januara 1847. godine u Kragujevcu, bio je srpski vojskovođa, vojvoda, načelnik Glavnog Đeneralštaba Vojske Kraljevine Srbije u Balkanskim i Prvom svetskom ratu.

Vojničko zvanje stekao je na Artiljerijskoj školi u Beogradu. Posle mnogih rasporeda i napredovanja u službi, 1903. godine postavljen je za načelnika Glavnog Đeneralštaba.

Tvorac je moderne Srpske vojske. U okviru školovanja i obuke oficira uveo je rešavanje taktičkih zadataka. Srpsku vojsku je osavremenio novim naoružanjem, na ključna mesta je postavio talentovane oficire i nije dozvolio da se politika umeša u redove vojnika.

Zajedno sa Živojinom Mišićem pripremio je sve ratne planove za Balkanske i Prvi svetski rat.

Od 1912. do 1916. godine nalazio se na položaju načelnika Vrhovne komande. Posle Kumanovske bitke 1912. godine postao je prvi srpski visoki oficir sa počasnim činom vojvode. Sa grčkog ostrva Krf 1916. godine otišao je na lečenje u Nicu u Francuskoj, gde je umro godinu dana kasnije - 17. maja 1917. godine.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

NAJVIŠE POČASTI ZA SLAVNOG SRPSKOG VOJSKOVOĐU: Danas je 101. godišnjica smrti vojvode Radomira Putnika

Izvor: Kurir, 17.Maj.2018

Zajedno sa Živojinom Mišićem pripremio je sve ratne planove za Balkanske i Prvi svetski rat

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.