
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Nov.2020, 19:39
Ekonomska isplativost i ekološka korist privatizacije petrohemijske industrije (AUDIO)
Otvaranje pogona duboke prerade u NIS rafineriji u Pančevu ojačalo je osnove naftne industrije ali i otvorilo mogućnosti za efikasniji i profitabilniji rad petrohemijskog kompleksa. Uostalom, državni zvaničnici su najavili široko otvorena vrata dogovoru sa „Gaspromnjeft“-om oko privatizacije HIP „Petrohemije“, a dugogodišnji direktor i član Nadzornog odbora HIP „Petrohemije“ Šandor Ambruš nada se da će ovo preduzeće konačno postati deo Naftne industrije i ističe da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << način privatizacije manje bitan.
„Bitno je samo da bude organski deo Naftne industrije Srbije, odnosno da bude povezana u repro – lanac sa rafinerijom nafte Pančevo“, kaže Ambruš.
Tehnološka povezanost rafinerije i petrohemije bila je nesporna i krajem 60 – tih godina prošlog veka, kada su polagani kamen - temeljci ovih za srpsku ekonomiju veoma važnih kompanija.
Pa ipak, HIP Petrohemija nije privatizovana u paketu sa NIS- om jer kupac „Gaspromnjeft“ navodno nije bio zainteresovan za petrohemijsku delatnost.
Otvaranjem pogona duboke prerade u NIS – u stečeni su uslovi da se u repro – lanac te naftne kompanije uključi i HIP „Petrohemija“, objašnjava Šandor Ambruš.
„To će omogućiti pre svega efikasniju i profitabilniju proizvodnju u Petrohemiji, a samim tim i u NIS – u“, kaže Ambruš i dodaje da će privatizacija omogućiti značajno popravljanje ekoloških uslova u obe kompanije.
On ističe da postrojenja Petrohemije koja prerađuju otpadne vode treba da se modernizuju kako bi kvalitet prerade otpadnih voda obe fabrike bio bolji i time smanjio zagađenje vodotokova Dunava.
U prilog privatizacionom povezivanju NIS – a i Petrohemije govore i iskustva drugih zemalja, gde su ova dva sektora deo jedne kompanije ili kao u Češkoj, gde Vlada prodaju naftne i petrohemijske kompanije različitim kupcima uslovila njihovom bliskom poslovnom povezanošću.
Beogradski mediji navode da je pored HIP „Petrohemije“ u igri za skorašnju privatizaciju sa famoznog spiska 78 neprivatizovanih državnih preduzeća i još jedan petrohemijski gigant, MSK iz Kikinde.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...