Izvor: Politika, 25.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Droga uz diplomatsku pošiljku
Carinici su prekjuče na graničnom prelazu Gradina, prilikom kontrole na ulazu u Srbiju iz Bugarske, zaplenili 163,4 kilograma heroina, potvrđeno je iz Uprave carina. Vrednost droge, pronađene u kamionu turske registracije, na uličnom tržištu procenjuje se na oko pet miliona evra. Heroin nije otkriven slučajno, već na osnovu procene carinika da je reč o krijumčarskom vozilu, date na osnovu višedecenijskog iskustva u presecanju kanala narkomafije.
Kako je saopšteno, turski kamion je >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << prema priloženoj dokumentaciji bio natovaren selidbenim stvarima – predmetima domaćinstva, koji su kao diplomatska pošiljka namenjeni primaocima u Austriji, Francuskoj i Holandiji.
Pregledom je primećeno da je kabina kamiona nešto uža od uobičajene. Otvaranjem njene zadnje stranice, neposredno iza ležaja, otkriven je specijalno napravljen bunker, opremljen sajlom, koturom i platformom za utovar i izvlačenje krijumčarene robe, širine tridesetak santimetara, zvučno i termički izolovan staklenom vunom, i tu je pronađen 161 paket, svaki težine 1,015 kilograma heroina.
Preksinoćni uspeh srpske carine je jedna od najznačajnijih zaplena u regionu tokom poslednjih nekoliko godina. Inače, najveći uspeh u suzbijanju šverca droge na graničnom prelazu Gradina prošle godine bila je zaplena 111 kilograma heroina pronađenog u rolnama tekstila u turskom kamionu. Tokom 2005. godine najveća zaplena bila je "teška" 82 kilograma, a heroin je bio sakriven u duplom dnu šlep-kamiona, bugarskih registarskih oznaka.
Granični prelaz Gradina nalazi se na takozvanom balkanskom putu heroina koji vodi iz Avganistana, preko Irana, Turske i Bugarske. Srbija se nalazi na centralnoj ruti ove narko-transverzale čije je odredište u zapadnoevropskim državama. Kako je juče zvanično saopštila Uprava carina, "balkanskim putem droge" prođe oko 80 odsto ukupno proizvedene količine heroina koji najvećim delom samo tranzitira kroz Srbiju, dok su ciljne destinacije zemlje u kojima su više cene na uličnom tržištu i gde se traži heroin veće čistoće.
M. G.
[objavljeno: ]






