Izvor: Blic, 02.Apr.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Deset godina kradu hranu od hendikepirane dece
Deset godina kradu hranu od hendikepirane dece
LESKOVAC - Škola za decu sa posebnim potrebama '11. oktobar' u Leskovcu, koju pohađaju osnovci i srednjoškolci, neprekidno je na udaru lopova. Prema evidenciji nastavnog osoblja, u poslednjih 10 godina poharana je više od 20 puta. Kompjuteri su najželjenija roba, a lopovi ne ostavljaju ni namirnice koje učenici dobijaju kao humanitarnu pomoć.
- Sve što je moglo da se odnese i što je bilo vredno, lopovi su >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odneli - kaže direktorka škole Danijela Zejak.
Očigledno da lopovi to nisu znali, pa su prošlog vikenda provalili u školu i, kako nisu našli ništa dragoceno, polupali su stakla na prozorima nastavničke i kancelarije logopeda, kao i na sali za fizičko vaspitanje.
- Pričinjena je šteta od 40.000 dinara, ali je obijanje i krađa u januaru bila veoma indikativna. Lopov je parkirao kola na parkingu, ušao preko jednog odškrinutog prozora u biblioteci i od dva kompjutera uzeo onaj ispravan 'pentijum 4', zatim uzeo dva nova 'panasonik' telefonska aparata. Kompjuter je upakovao u kutije, a u međuvremenu se poslužio pićem iz moje kancelarije. Lopov je, očigledno, odlično znao raspored u školi - naglašava direktorka Zejak.
Na sličan način je, prema njenim rečima, izvedena i prošlogodišnja pljačka humanitarne pomoći namenjene učenicima te škole. U paketima je bilo brašna, šećera, zejtina i pasulja.
- To su bile ogromne količine, smeštene u radionici. Danas smo ih dobili, preko noći su nestale. I tu nije bilo obijanja i premetačine. Neko je parkirao kombi i mirno natovario pakete. Sve je prijavljeno policiji. Sem u jednom slučaju, lopovi nisu nađeni - ističe Zejak.
Škola '11. oktobar' je na periferiji grada, a zahtev za prijem dva domara-čuvara Ministarstvo prosvete odbilo je zbog nedostatka novca u budžetu.
- Ponovo ću tražiti sredstva za te namene jer nam je onemogućen rad. Iz straha od krađe uklonili smo televizor sa videom i kasete, ne smemo da unesemo jedan kompjuter koji smo dobili kao donaciju, a neophodan nam je za psihomotornu edukaciju. Imamo najavu novih donacija i moramo da osiguramo školu - dodaje direktorka Zejak. M. Ž. I.











