Britanija se sprema za sajber rat

Izvor: Akter, 16.Avg.2015, 22:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Britanija se sprema za sajber rat

Vlada Velike Britanije namerava da poveća rashode za aktivniju prisutnost zemlje u sajber prostoru, kako zbog odbijanja postojećih pretnji, tako i zbog preuzimanja inicijative u toj oblasti, piše "Sandej tajms“.

Vlada će 10 puta povećati finansiranje svog učešća u ratovima u sajber prostoru kako bi se suprotstavila pretnjama koje dolaze od Rusije i Kine. Do dve milijarde

funti biće uloženo u ofanzivni sajber program Velike Britanije u narednih pet godina, navodi >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << list, prenosi Sputnjik.

Vlada je dobila preporuke za investiranje u tu oblast od Združene komande oružanih snaga.

Prema dostupnim informacijama, iz Komande pozivaju vlast da zaposli 300 specijalista u oblasti sajber prostranstva i da izradi veliki broj virusnih programa, kao što su

"kompjuterski virusi", "programi-crvi" i špijunski programi za snabdevanje, piše u članku.

Ističe se da su vojni izvori naveli da je Komanda preporučila da se u te svrhe obezbedi godišnji budžet na nivou od 400 miliona funti, što je 10 puta više od sadašnjeg

obima finansiranja.

Želja Velike Britanije je da postane vodeći ofanzivni igrač u sajber prostoru, izjavio je stručnjak Kraljevskog instituta objedinjenih službi za istraživanje odbrane i

bezbednosti Piter Roberts.

Da Ujedinjeno Kraljevstvo namerava da krene u izradu virusnih programa objavljeno je još 2013. godine, kada je tadašnji ministar odbrane Filip Hamond obećao da će stvoriti"ofanzivni sajber potencijal“.

Nastavak na Akter...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.