Izvor: Blic, 17.Maj.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Beba umrla u vozilu hitne pomoći
Beba umrla u vozilu hitne pomoći
POŽAREVAC - Desetomesečni M. M. iz Kasidola ugušio se prošlog petka u sanitetu požarevačke bolnice, na putu ka Dečjoj klinici u Tiršovoj, zbog toga što, kako tvrde članovi porodice, zdravstveni radnici koji su bili u sanitetu nisu znali da mu nameste tubus, pomoću kojeg je dete disalo. U bolnici u Tiršovoj je pokušana reanimacija, ali je beba preminula.
- Dete je dovedeno u Zdravstveni centar u Požarevcu sa visokom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << temperaturom. Imalo je epileptične napade, odnosno grčenje celog tela. M. M. je treće dete ove porodice koje ima takve zdravstvene probleme. Uvidom u medicinsku dokumentaciju videli smo da je sestra od M. M. sa šest godina takođe imala epi napade - kaže dr Nevena Karanović, zamenik ministra zdravlja.
Nakon ukazane medicinske pomoći dete se smirilo. Međutim, napadi su se kasnije ponovili. Tada je lekarka na odeljenju pozvala anesteziologa koji je uradio intubaciju, guranje cevi u dušnik, kako bi se otvorili disajni putevi. Ipak, doktorka je procenila da dete mora biti prevezeno u Dečju kliniku u Tiršovoj.
- U kolima Hitne pomoći sa detetom su pošle i dve medicinske sestre, što je u skladu s pravilima. Neposredno pri ulasku u Beograd medicinske sestre su uočile da je malom M. M. prestao srčani rad. Ubrizgale su mu adrenalin, ali je ipak na prijemu u Tiršovoj konstatovana smrt deteta - objašnjava dr Karanovićeva.
Doktorka iz Tiršove, koja je konstatovala smrt naložila je da se uradi klinička obdukcija, ali roditelji malog M. M. to nisu dozvolili. - Jedina greška je u tome što je doktorka na pedijatrijskom odeljenju u Požarevcu morala da proceni da li dete u takvom stanju može da izdrži do Beograda - ističe Karanovićeva.
Zdravstveni centar sprovodi istragu, ali u ovoj fazi zvanično ne saopštava detalje.
Karanović je rekla da je Ministarstvo informaciju o ovom događaju obavešteno juče po podne.
- Zdravstveni inspektor već istražuje ceo slučaj, a upravnik požarevačkog ZC je odmah posle događaja aktivirao komisiju za unutrašnji nadzor - kaže Karanović.
Karanović kaže da će sudska obdukcija biti urađena na VMA. Kada stignu nalazi obdukcije, ceo slučaj će biti predat sudskim organima, koji će odlučivati o odgovornosti lekara.
S. Todorović - Z. Simić







