Izvor: Blic, 24.Dec.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Atentati, otmice i likvidacije
Atentati, otmice i likvidacije
U optužnici specijalnog tužilaštva podignutoj protiv 36 osoba, od kojih je 14 još uvek u bekstvu, piše da je prvooptuženi Milorad Luković Legija, nekadašnji komandant JSO, zajedno sa Dušanom Spasojevićem Šiptarom, organizovao kriminalnu grupu koja je ubila premijera Srbije Zorana Đinđića. Drugooptuženog pripadnika 'Crvenih beretki' Zvezdana Jovanovića optužnica tereti da je snajperskim hicem iz Ulice admirala Geprata ubio Đinđića >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i teško ranio šefa njegovog ličnog obezbeđenja Milana Veruovića. Pored Legije i Jovanovića, na listi optužnice za ubistvo premijera nalazi se još 13 osoba i to su: braća Miloš i Aleksandar Simović, Ninoslav Konstantinović, Vladimir Milisavljević Budala, Dejan Milenković Bagzi, Sretko Kalinić, Milan Jurišić Jure, Dušan Krsmanović, Saša Pejaković, Branislav Bezarević, Željko Tojaga, kao i svedoci saradnici Miladin Suvajdžić, zvani Đura Mutavi, i Zoran Vukojević Vuk.
Udruženo su pokušali i dva atentata na Đinđića. Prvi atentat na premijera bio je planiran 16. februara ove godine, kada se Đinđić vraćao sa Kopaonika. Pripadnici ove grupe planirali su da mu preseku put na uzvišenju iznad Bubanj potoka i pucaju na njegovo vozilo iz 'zolja', međutim, kako piše u optužnici, ta radnja nije preduzeta. Drugi atentat se desio kod hale 'Limes' na Novom Beogradu, 21. februara ove godine, kada je Đinđićevom vozilu presekao put kamion kojim je upravljao Dejan Milenković Bagzi, ali je vozač Đinđićevih kola uspeo da izbegne sudar.
Predvođeni Legijom, optuženi Krsmanović, Jurišić, Milisavljević, Braća Simović, Suvajdžić, Milenković i Zoran Pović terete se da su u noći između 20. i 21. februara prošle godine bacili eksploziv na preduzeće 'Difens roud'. Maskirani 'fantomkama' došli su u krug preduzeća, postavili eksploziv na 10 mašina za asfaltiranje, aktivirali ih i naneli štetu od 8.300.000 evra. Optuženi su i za bacanje dve defanzivne bombe na prostorije DSS-a u Ulici Braće Jugovića 2 u Beogradu, 28. februara prošle godine.
Legija se tereti da je organizovao svoju grupu da počini još 15 ubistava i tri otmice:
Željko Bodiš ubijen je 27. decembra 2000. godine, oko 12.30 časova u Borskoj ulici ispred radnje 'Foto Agfa', kada je izrešetan u svom 'pasatu'.
Todor Gardašević ubijen je 5. jula 2000. godine u Zemunu na šetalištu iza hotela 'Jugoslavija', kod broda-restorana 'Mag' kada je dobio osam metaka u glavu i telo.
Na Srđana Ljujića pucano je iz 'audija' 20. novembra 2000. godine na semaforu raskrsnice Ulice Milentija Popovića i Lenjinovog bulevara.
Braća Sredoje i Zoran Šljukić izrešetani su 27. septembra prošle godine iz 'audija' u pokretu na Bulevaru Arsenija Čarnojevića.
U Ulici Ljutice Bogdana, 26. novembra prošle godine ubijeni su Nenad Batočanin i Željko Škrba.
Pucanjima iz automobila 'fijat tempra', 7. novembra prošle godine ubijen je Ivica Jovanović.
Zoran Uskoković Skole i Miloš Stevanović ubijeni su 27. aprila 2000. godine u pucnjavi iz automobila 'audi' koji ih je jurio po Vidikovcu.
Jovan Guzijan i Rade Cvetić ubijeni su 5. oktobra prošle godine na Novosadskom putu u Zemunu, takođe hicima iz 'audija' u pokretu.
Branislav Lainović Dugi ubijen je sa dva metka u glavu ispred hotela 'Srbija' 20. marta 2000. godine.
Pri pokušaju ubistva Ljubiše Buhe Čumeta 3. avgusta prošle godine u krugu preduzeća 'Difens' ubijen je Ivica Nikolić.
Suvad Musić otet je početkom januara ove godine i mučen je deset dana dok njegov brat nije predao 350.000 evra za njegov otkup.
Vuk Bajrušević kidnapovan je 6. novembra 2000. godine i pušten je uz otkup od 1.500.000 maraka.
Milija Babović je marta prošle godine otet i mučen, a posle 40 dana je pušten nakon što je Legiji isplaćeno 10.000.000 evra.
Policajac Slobodan Pažin je optužen da je prikrivao krivična dela ove kriminalne grupe, kao i da im je davao uputstva kako da prikrivaju tragove.








