Izvor: RTS, 28.Jan.2024, 20:58

Лапсус Урсуле фон дер Лајен, Аушвиц назвала пољским логором

Бурне реакције у Пољској због грешке коју је на друштвеним мрежама направила шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен, која је написала да је Аушвиц био пољски логор.
Урсула фон дер Лајен је на платформи Икс објавила коментар у којем се >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << наводи да је Аушвиц био пољски логор, да би касније изменила објаву и написала да је реч о логору нацистичке Немачке, преноси АП.
 У тој објави Фон дер Лајенова и комесари Европске уније одали су пошту жртвама Холокауста, а написали су и имена неких жртава, уз навођење датума рођења и смрти.
Портпарол Европске комисије Кристијан Виганд није одговорио на захтев за коментар, нити се јављао на телефон.
На објаву je реаговао бивши пољски министар спољних послова Радослав Сикорски.
"Када се говори о нацистичким логорима за истребљење у Аушвицу, треба да се нагласи да су успостављени под немачком окупацијом", написао је Сикорски на Иксу.
Истиче да "информација коју је објавила председница Европске комисије мора бити разјашњена".

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.